Alfa9 zprávy
Změny zákonů

Týden ve zkratce

dnes: V Bruselu začíná summit NATO, kterého se zúčastní i americký prezident Donald Trump, předpokládá se schválení zapojení NATO do boje proti takzvanému Islámskému státu. Vládní krize podle průzkumu agentury Median negativně ovlivnila preference všech koaličních stran, největší propad zaznamenala ČSSD. Britská policie zadržela v souvislosti s teroristickým útokem v Manchesteru devět osob, osm z nich stále zůstává ve vazbě. Zájem o dotace na výstavbu pasivních domů z programu Nová zelená úsporám od roku 2015 klesá, lidé se obávají přílišné administrativní náročnosti a kontrol. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se jako dosud nejvyšší vládní představitel ČR zúčastní v červnu sudetoněmeckého sjezdu, podle Ministerstva zahraničí bude reprezentovat jen svou stranu, nikoliv vládu.

včera: Britská premiérka Theresa Mayová včera vyhlásila zvýšení stupně ohrožení terorismem na nejvyšší možný, tedy kritický, do ulic britských měst bude nasazeno až 5000 vojáků. Prezident Miloš Zeman dnes odvolá vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády do funkce ministra financí jmenuje poslance Ivana Pilného (ANO). Papež František přijal ve Vatikánu k soukromé audienci amerického prezidenta Donalda Trumpa s manželkou Melanií, dcerou Ivankou a jejím mužem Jaredem Kushnerem. Podle agentury AP vynakládá Světová zdravotnická organizace (WHO) více peněz na letenky a cestovní náklady než na boj proti AIDS, TBC a malárii dohromady. Poslanecká sněmovna se dnes bude zabývat návrhem na vznik vyšetřovací komise k možnému úniku policejních spisů. Skupina poslanců napříč politickým spektrem předložila nový návrh novely zákona o registru smluv a navrhuje jeho schválení ve zrychleném řízení. Ministři zemí EU schválili plán, který má přimět společnosti Facebook, Twitter a Google k účinnějšímu potírání nenávisti na internetu.

úterý: Včera před půlnocí došlo v koncertní hale v Manchesteru k explozi, při níž zahynulo nejméně 22 lidí a dalších 60 bylo zraněno, v hale se konal koncert americké popové zpěvačky Ariany Grande. Státní rozpočet na příští rok je navržen se schodkem 50 miliard korun a počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek a s navýšením rozpočtu ministerstva obrany. Vláda včera schválila 404 milionů korun na platy učitelů podle kariérního řádu, který schválila Poslanecká sněmovna a nyní čeká na projednání v Senátu. Česká národní banka udělila poprvé v historii licenci bance, která nemá sídlo v zemi EU, jde o největší světovou banku Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že cena másla je nyní nejvyšší od roku 2000, průměrná cena v březnu 2017 byla 44 korun za čtvrt kila.

pondělí: Prezident Miloš Zeman uvedl, že Ivana Pilného (ANO) jmenuje ministrem financí tento týden. Vláda se dnes sejde poprvé od okamžiku, kdy se podařilo najít shodu na osobě nového ministra financí, na programu jednání kabinetu bude financování vědy nebo německé mýtné. Severní Korea potvrdila odpálení rakety středního doletu, Rada bezpečnosti OSN pokus, kterému údajně přihlížel i vůdce Kim Čong-un, ostře odsoudila. Jihočeská ČSSD nesouhlasí s vyškrtnutím bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny a trvá na respektování její původní podoby, řešení by mělo přinést rozhodčí řízení. Nejvyšší kontrolní úřad našel v hospodaření státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic problémy s náklady na právní služby. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před šířením cholery v Jemenu, kde si nemoc vyžádala už více než 300 mrtvých, podezření z nákazy je u 30 tisíc osob.

pátek: Česká republika se dnes na půl roku ujímá předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy. Slovenský parlament v noci přehlasoval veto prezidenta Andreje Kisky a schválil zákon, který umožní stavět dálnice a rychlostní silnice na nevyvlastněných pozemcích. Novým americkým velvyslancem v ČR se zřejmě stane konzervativní kongresman Steve King. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce s prezidentem Milošem Zemanem hovořit o výroku, kterým prezident v Číně žertoval o likvidaci novinářů. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že Česká republika nezmění svůj odmítavý postoj k přijímání migrantů ani na nátlak Evropské komise. Podle Ovocnářské unie ČR poškodily dubnové a květnové mrazy asi čtvrtinu úrody ovoce v ČR v hodnotě přibližně půl miliardy korun. Brazílie připravuje krizový plán pro případ masového přílivu lidí z Venezuely, kde probíhá další vlna politické a ekonomické krize.

čtvrtek: Novým ministrem financí se pravděpodobně stane předseda sněmovního hospodářského výboru poslanec Ivan Pilný (ANO), premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že tento návrh akceptuje a návrh na jmenování již byl doručen prezidentovi. Pohonné hmoty v ČR již třetím týdnem zlevňují, průměrná cena benzínu Natural 95 klesla na 30,63 koruny za litr, průměrná cena nafty byla k včerejšímu dni 29,67 koruny za litr. Evropská komise ukončila řízení s Německem kvůli mýtnému pro osobní auta, protože Německo již přijalo změny, kterými odstranilo možnou diskriminaci. V centru Prahy se včera znovu konal protest proti Andreji Babišovi (ANO) a prezidentu Miloši Zemanovi.

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.