Alfa9 zprávy
Změny zákonů

Týden ve zkratce

včera: Na návštěvu České republiky dnes vlakem z Vídně přicestuje rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Londýnská vláda má dnes představit podrobný plán týkající se ochrany práv občanů EU žijících v Británii, premiérka Theresa Mayová již uvedla, že občané EU, kteří v Británii žijí nepřetržitě alespoň 5 let, budou moci zůstat. Ústavní soud se bude zabývat částí zákona o ochraně spotřebitele, která povoluje zapsat dlužníka do registru dlužníků bez jeho souhlasu. Čína a Kanada uzavřely minulý týden dohodu o tom, že proti sobě nebudou provádět státem financované kybernetické útoky, jejichž cílem je obchodní špionáž. Na jezeře Guatapé v Kolumbii se potopila výletní loď se 170 lidmi na palubě, dosud bylo potvrzeno 9 mrtvých a 28 pohřešovaných. V Nýrsku v závodě na výrobu izolačních systémů dnes ráno došlo k úniku nebezpečného isokyanátu, 4 lidé jsou na pozorování v nemocnici, látka neohrozila spodní vodu ani ovzduší.

pátek: Včera večer a v noci se nad Českou republikou přehnaly bouřky, jejichž následky komplikují železniční dopravu, v jižních Čechách zůstávají domácnosti bez elektřiny. Summit EU včera rozhodl o prodloužení sankcí vůči Rusku, sankce byly zavedeny kvůli ukrajinské krizi, jejich ukončení EU podmiňuje splněním mírových dohod z Minsku. Saúdská Arábie a další státy, které přerušily styky s Katarem kvůli podpoře radikálních islámských skupin, nyní požadují, aby Katar do deseti dnů přerušil diplomatické vazby s Íránem, zastavil vysílání televize Al-Džazíra a okamžitě uzavřel turecké vojenské základny v zemi. Včerejšek byl dosud nejteplejším dnem tohoto roku, na 22 meteorologických stanicích padly denní rekordy, nejtepleji bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde bylo naměřeno 36 stupňů Celsia. Předsednictvo Rady vysokých škol včera odmítlo předběžný návrh státního rozpočtu na příští rok, jednání s Ministerstvem financí budou pokračovat přes léto, vysoké školy požadovaly navýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, návrh rozpočtu jim ale přiznává jen 100 milionů korun navíc.

čtvrtek: Český hydrometeorologický úřad varuje před extrémně vysokými teplotami na území ČR, dnes by se místy mohly přiblížit až k 37 stupňům Celsia. Radikálové z hnutí Islámský stát včera v iráckém Mosulu vyhodili do povětří památnou mešitu an-Núrí i s proslulým šikmým minaretem, v roce 2014 byl v této mešitě vyhlášen chalífát Islámského státu. Podle rozhodnutí valné hromady vyplatí energetická společnost ČEZ z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním, což je o 7 korun na akcii méně než vloni, stát obdrží asi 12,4 miliardy korun. Dnes a zítra proběhne summit Evropské unie, který se podle Donalda Tuska bude zabývat obranou a bezpečností, migrací a tzv. brexitem. Prezident Miloš Zeman včera jmenoval novým ministrem školství Stanislava Štecha (nestr. za ČSSD). Alenu Vitáskovou v čele Energetického regulačního úřadu nahradí nová pětičlenná rada, kterou povede současný místopředseda Energetického regulačního úřadu Vladimír Outrata. Francouzský prezident Emmanuel Macron včera vyměnil čtyři ministry dosavadní vlády a celkový počet ministrů zvýšil z 22 na 28. Hasičům v Portugalsku se po několika dnech včera podařilo dostat pod kontrolu lesní požár v centrální části země, který usmrtil 64 lidí. Zástupci odborů a vlády se včera neshodli na růstu platů.

středa: Italské úřady včera oznámily, že počet uprchlíků, kteří do země přicházejí po moři, stoupl meziročně o čtvrtinu. V Bruselu byl dnes pravděpodobně zmařen teroristický útok, hlídkující vojáci zastřelili na centrálním nádraží muže, který měl na sobě pás s výbušninou. Britská královna Alžběta II. dnes přednese tradiční projev na ustavující schůzi nového parlamentu. Včerejší den byl zatím nejteplejším dnem v roce, v Dobřichovicích u Prahy meteorologové naměřili 34,9 stupně Celsia. Úrokové sazby hypoték v květnu opět vzrostly, a to na 2,03 procenta. Dnes ráno začalo astronomické léto, dnešek je nejdelším dnem v roce.

úterý: Společnosti Exxon Mobil Corp a Synthetic Genomics Inc. ohlásily průlom ve vývoji biopaliva z řas. První fáze rozhovorů o odchodu Británie z EU bude rozdělena na tři okruhy týkající se práv občanů, finančního vyrovnání a zbývajících záležitostí. Prezident Miloš Zeman včera přijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) a dnes se sejde s jejím náměstkem Stanislavem Štechem, který Valachovou v čele ministerstva nahradí. Více než sto policistů hledá na Zlínsku tři lupiče, kteří včera na Slovensku přepadli poštovní vůz. Prezident republiky Miloš Zeman včera podepsal pět nových zákonů.

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.