Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Terénní auta bez ochranných rámů

Od včerejšího dne se na nově vyráběná terénní auta nesmějí montovat tvrdé ochranné rámy. Ze silnic by tak postupně měly zmizet všechny chromové a nerezové nárazníky typické například pro vozy Off-Road.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 78/2009/ES, o schvalování typu motorových vozidel s ohledem na ochranu chodců a ostatních nechráněných účastníků silničního provozu, vstoupilo v platnost 24. listopadu 2009. A právě proto, že se jedná o nařízení a nikoliv o směrnici, jsou jeho ustanovení závazná a přímo použitelná ve všech členských státech Evropské unie.
Jak již název nařízení napovídá, cílem je ochránit chodce před následky srážky s terénním vozidlem a zvýšit jeho šance na přežití takové kolize. Na trh tedy již nesmějí být dodávány terénní automobily s tvrdými kovovými rámy, ani se na ně žádné takové konstrukce nesmějí dodatečně montovat. Výjimky tvoří pouze konstrukce lehčí než půl kilogramu a určené výhradně k ochraně světel.
Aby mohl v budoucnu vůz mít nějaký bezpečnostní rám, bude muset jeho výrobce splnit velmi přísné podmínky a jeho prodej bude povolen pouze s atestem. Ten mu podle nových kritérií vydá Ministerstvo dopravy.
Nařízení však nemá zpětnou platnost. Pro ty, kteří si terénní auto pořídili před 24. listopadem 2009, se tedy nic nemění a mohou s rámem jezdit dál.
Nařízení dále ukládá výrobcům automobilů konstruovat nové modely tak, aby byly pro chodce bezpečnější. Nárazníky musí být z měkkého a pružného plastu, kapoty by měly mít dostatečnou deformační dopadovou zónu a přední nárazníky by měly být snížené tak, aby se sražená osoba nemohla dostat pod ně.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.