Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Prezident podepsal tzv. předdůchody

Mezi pěti zákony, které na začátku tohoto týdne podepsal prezident Václav Klaus, je také novela zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření. Předpis stanovuje pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů v rámci III. pilíře penzijního systému, tedy doplňkového penzijního spoření. Zákon začne platit 1. ledna 2013.

Cílem novely zákona č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření, je umožnit osobám blízkým důchodovému věku čerpat penze ze systému doplňkového penzijního spoření ještě před dosažením důchodového věku. Čerpání předdůchodů by mělo pomoci především lidem, kteří v průběhu pěti let před odchodem do důchodu přijdou o práci.
Žádost o předdůchod budou moci zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu.
Lidé budou muset mít také v doplňkovém spořícím systému naspořeno dostatečné množství peněz. Musí jich být tolik, aby měsíční vyplácená částka činila nejméně 30 % průměrné mzdy v národním hospodářství a zároveň aby mohli peníze čerpat tak dlouho, aby čerpání neskončilo dříve než tři roky před vznikem nároku na starobní důchod. Průměrná mzda v národním hospodářství nyní činí přibližně 24 tisíc korun.
Na předdůchod by lidem podle návrhu zákona měli v rámci doplňkového penzijního spoření přispívat zaměstnavatelé. Příspěvek zaměstnavatele by měl být podle novely osvobozen od daně z příjmů do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun. Zdravotní pojištění bude podle návrhu zákona zájemcům o předdůchody platit stát.
Období, kdy budou lidé pobírat předdůchod, se nebude započítávat do výpočtu starobního důchodu. Důchod se bude klasicky vypočítávat ze mzdy, kterou lidé vydělávali, dokud pracovali.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.