Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Chřipková epidemie a očkování

Bezpečnostní rada státu, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo školství a krajští hejtmani, ti všichni včera jednali o chřipkové nákaze způsobené virem typu H1N1, označované jako prasečí chřipka. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo postup očkování proti prasečí chřipce v České republice a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo sdělení k vyhlášení případných chřipkových prázdnin.

Epidemii prasečí chřipky lze podle hlavního hygienika Michaela Víta očekávat asi o dva týdny dříve, než se předpokládalo, tedy někdy začátkem prosince. Za epidemii se pokládá stav, kdy nemocnost přesáhne hranici 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Minulý týden bylo v ČR 1520 nemocných na 100 tisíc obyvatel, počet nemocných však stále narůstá. O protiepidemických opatřeních ve školách a školských zařízeních jsme podrobněji informovali zde.
Jednodávkové očkování
Ministerstvo zdravotnictví včera zveřejnilo novou vakcinační strategii, ta je oproti původnímu plánu založena na jednodávkovém vakcinačním schématu. Zdravé osoby budou tedy očkovány pouze jednou dávkou, což umožní rozšíření očkovacího plánu o další osoby. Dvoudávkovou vakcinaci podstoupí pouze osoby po transplantacích, osoby se závažným narušením imunitního systému a osoby podstupující dialýzu.
Očkovací schéma
Nejprve budou očkováni chronicky nemocní lidé, u kterých je vyšší riziko nákazy, poté lékaři, sestry a zdravotníci z infekčních klinik a následně lidé nutní pro zajištění chodu státu, tedy hasiči, policisté, členové krizových štábů, osoby zajišťující dopravu, energetiku, vodní hospodářství a pracovníci správních orgánů krajů. Strategie se možná ještě bude upravovat a to především s ohledem na rozvoj onemocnění u dětí.
Distribuce
V této chvíli již probíhá distribuce prvních 95 tisíc dávek praktickým lékařům a vakcinačním centrům. Každý z 5500 praktických lékařů pro dospělé obdrží v tomto prvním kole distribuce 10 dávek vakcíny, z toho jedna dávka je určena přímo pro lékaře, jedna pro zdravotní sestru a zbytek pro 8 vytipovaných pacientů. Praktičtí lékaři pro děti si očkování dojednají u některého všeobecného praktického lékaře nebo ve vakcinačním centru, jejichž seznam je k dispozici na webu Ministerstva zdravotnictví. Vakcína bude rozvážena v balíčcích, jejichž součástí budou i injekční stříkačky a návod na ředění vakcíny v českém jazyce. Vzhledem k tomu, že vakcína bude do ČR dodána v několika dodávkách, bude distribuce probíhat opakovaně podle konkrétní potřeby.
Očkování
Očkování není povinné, je zcela dobrovolné a pacient k němu dává informovaný souhlas. Provedení očkování potvrdí pacient podpisem do své zdravotnické dokumentace a lékaři i vakcinační centra povedou evidenci očkovaných osob. Těhotné ženy ve II. a III. trimestru budou očkovány ve vakcinačních centrech na základě předložení těhotenského průkazu a doporučení praktického lékaře nebo gynekologa. Drobné komplikace možná očkujícím lékařům přinese fakt, že očkování není distribuováno po jednotlivých dávkách například v předplněných injekcích, ale v lahvičkách s deseti dávkami a po otevření je třeba očkovací látku spotřebovat do 24 hodin, jinak dojde k jejímu znehodnocení. Při očkování pacient nehradí nic, ani regulační poplatek. Vakcíny, jehly, stříkačky a distribuci uhradí stát, aplikaci potom příslušná zdravotní pojišťovna. 
Antivirotika
Stát také nakoupil antivirotika pro 2,5 milionu osob. Jedná se především o lék Tamiflu, který již byl z obav před spekulativními nákupy stažen z lékáren. Současně s očkovací látkou dostane každý praktický lékař pro dospělé 20 balení Tamiflu a každý praktický lékař pro děti a dorost 10 balení. Vybraná zdravotnická zařízení a nemocnice pak dostanou podle počtu lůžek až 1000 balení Tamiflu a navíc i druhý typ antivirotik, lék Relenza, který je určen těhotným ženám a ostatním pacientům, pro něž není vhodné Tamiflu. Dodávky budou probíhat opakovaně podle potřeby. Na doporučení Evropské Unie upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví, že tato antivirotika nemají být používána jako prevence, ale pouze pro léčbu.
Není důvod k panice
Na závěr včerejší tiskové konference ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že není důvod k panice a občané by se měli chovat jako kdykoliv jindy, když udeří sezónní chřipka. Průběh onemocnění je zatím ve většině případů lehký a pro ohrožené skupiny obyvatel stát zajistil očkování, jehož účinnost je na vysoké úrovni díky tomu, že vir H1N1 se nemění. Veškeré informace a doporučení najdete na Pandemickém webovém portálu, který zřídilo Ministerstvo zdravotnictví.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.