Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Páteční zákaz jízd kamionů bude nahrazen zvýšenými sazbami mýtného

Vláda na svém pondělním zasedání podpořila návrh Ministerstva dopravy na stažení novely zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, z Poslanecké sněmovny. Podle návrhu by nesměly jezdit kamiony v pátek mezi 15. a 18. hodinou. Místo toho se v této době zdraží sazby mýtného, které stanoví Ministerstvo dopravy vyhláškou.

Hlavním důvodem pro stažení zákona z Poslanecké sněmovny je podle Ministerstva dopravy skutečnost, že od doby jeho předložení předchozí vládou na podzim roku 2008 došlo v této oblasti k jiné úpravě, a to novelizaci zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Ta umožňuje uplatňovat systém diferencovaného mýtného, který se může lišit podle ročního období nebo denní doby. Tato regulace páteční dopravy je podle ministra Slamečky méně administrativně náročná a tedy ekonomičtější.
Podle tiskové zprávy, kterou vydalo v pondělí Ministerstvo dopravy, by se v pátek od tří hodin odpoledne do devíti hodin večer sazby mýtného měly zvýšit až o 50 procent. V ostatních časech by mělo dojít ke slevě na mýtném v průměru o 1,8 procenta. Sazby mýtného se liší podle počtu náprav a emisních norem, které vozidla splňují.
Časová regulace kamionové dopravy v zákoně č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, však zůstává. Podle § 43 nesmějí kamiony od 7,5 tuny a malé nákladní vozy od 3,5 tuny s přívěsem jezdit celoročně v neděli od 13.00 do 22.00 hodin. Během letních prázdnin nesmějí tato vozidla jezdit ani v pátek od 17.00 do 21.00 hodin a v sobotu od 7.00 do 13.00 hodin.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.