Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nové kolky na alkohol

Dnešním dnem vstoupila v platnost novela č. 310/2012 Sb., kterou se mění prováděcí vyhláška k zákonu o povinném značení lihu. Od dnešních osmi hodin ráno si výrobci lihovin, kteří o to požádali, mohou na celních úřadech vyzvedávat nové kontrolní pásky určené ke značení spotřebitelského balení lihu. Do včerejšího večera obdržela celní správa žádosti o 28 milionů nových kolků.

Vzor, rozměry, náležitosti a ochranné prvky nové kontrolní pásky přesně stanovuje právě vyhláška č. 310/2012 Sb., kterou se mění vyhláška č. 149/2006 Sb., kterou se provádí zákon č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu a o změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Kolky jsou určeny pro alkohol o obsahu etanolu od 20 % výš a od starých se liší pouze červeným nápisem, který obsahuje desetimístný evidenční kód a dvakrát slovo "NOVÝ". Nové kolky mohou výrobci lepit jen na nové lahve z výroby, odliší se tak alkohol vyrobený nyní od alkoholu vyrobeného před propuknutím metanolové aféry. Staré kontrolní pásky je možné používat ke značení lihu ve spotřebitelském balení o obsahu etanolu ve výrobku pod 20 %. Prodej lahví s novými kolky začne až po odvolání nebo zmírnění mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým se zakazuje prodej veškerého alkoholu s obsahem etanolu nad 20 % (psali jsme zde). Vystoupení ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k této věci se očekává dnes večer nebo zítra.
Za jakých podmínek bude možné v budoucnu prodávat lahve se starými kolky, zatím není jasné. Vláda navrhuje, aby likérky do 60 dnů dodaly ke všem šaržím alkoholu se starými kolky tzv. rodné listy, které jednoznačně prokážou původ alkoholu. Alkohol bez rodného listu by měl být zlikvidován, vylít se zřejmě budou muset všechny načaté láhve. Zatím se také neví, kdy bude odvolán zákaz vývozu lihovin z ČR.
Na otravu metylalkoholem k dnešnímu dni zemřelo v ČR 26 lidí. Policie už obvinila dva hlavní aktéry, kterým za obecné ohrožení hrozí až výjimečný trest. Trestnímu stíhání čelí také někteří distributoři a prodejci, celkem jde asi o 40 osob.

Vzory kolků podle vyhlášky č. 310/2012 Sb.:

Vzor kontrolní pásky určené ke značení lihu ve spotřebitelském balení o obsahu etanolu ve výrobku pod 20 % (starý vzor)

 
Vzor kontrolní pásky určené ke značení lihu ve spotřebitelském balení o obsahu etanolu ve výrobku od 20 % (nový vzor)
 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.