Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna zamítla snížení DPH u restauračních a dalších vybraných služeb

Sněmovna měla včera na programu schválení dvou novel zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. První novelu, která snižuje sazbu DPH u vybraných služeb, zamítla. Druhou novelu, která transponuje do českého práva směrnici EU pro oblast DPH, naopak schválila.

Cílem prvního vládního návrhu zákona bylo přesunout služby s vysokým podílem lidské práce do seznamu služeb s nižší sazbou DPH a tím podpořit malé a střední podniky a udržet tak stávající pracovní místa. Zákon ve Sněmovně překvapivě nepodpořili téměř všichni poslanci ČSSD, pro přijetí hlasovali všichni komunisté a část lidovců i poslanců ODS.
Snížená sazba DPH se měla podle návrhu nově uplatnit na opravy obuvi a koženého zboží, opravy jízdních kol, oděvů a bytového textilu, restaurační služby a kadeřnické a holičské služby. Do seznamu zboží podléhajícího snížené sazbě měly být nově zahrnuty knihy nahrané na magnetických a optických médiích. Tyto služby a zboží budou tedy i nadále podléhat vyšší sazbě DPH, tzn. do konce letošního roku 19 procentům a od příštího roku 20 procentům.
Neschválený návrh zákona měl také změnit 81. část zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Podle tohoto ustanovení měly v nižší sazbě DPH zůstat neomezeně služby související s opravou, modernizací či rekonstrukcí domů či bytů. Neschválením zákona zůstávají v nižší sazbě jen do konce roku 2010.

Sněmovna naopak schválila jinou vládní novelu zákona o dani z přidané hodnoty, jejímž cílem bylo transponovat do českého práva novelizované znění směrnice Rady Evropské unie č. 2006/112/ES. Nejvýznamnější novinkou v zákoně je pravděpodobně zjednodušení a zrychlení vracení daní z jiných členských států Evropské unie. Žadatel, který bude mít nárok na vrácení daně z jiného členského státu, bude podávat žádost o vrácení daně elektronickou formou prostřednictvím Ministerstva financí. Když bude žádost obsahovat předepsané náležitosti, ministerstvo postoupí tuto žádost státu, kterého se vrácení daně týká. Lhůty pro vyřizování žádostí se podle návrhu zákona zkracují.
V případě, že zákon schválí Senát a podepíše prezident, začne platit od 1. ledna 2010.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.