Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vláda připravuje prodej dluhopisů občanům

Vláda včera na svém zasedání schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Státní dluhopisy by si podle novely mohly kupovat i běžné domácnosti.

Státní dluhopisy slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu. Česká republika emituje dluhopisy již od počátku 90. let. Doposud se ale prodávají téměř výhradně institucím: bankám, pojišťovnám a penzijním fondům. Ministerstvo financí nyní připravilo návrh zákona, který umožňuje prodej dluhopisů přímo občanům. 
Konkrétní parametry dluhopisů se podle ministra financí Janoty budou odvíjet od situace na trhu. Podle dosavadních informací by však měly mít pevný úrok a jejich nominální hodnota by měla být jedna koruna. Zájemci si budou muset koupit určité minimální množství dluhopisů.
Cenné papíry se s největší pravděpodobností budou prodávat na pobočkách České pošty a elektronicky přes internet. Podmínkou pro nákup dluhopisů bude zřízení účtu ve Středisku cenných papírů. 
Ministerstvo financí chce vydat dluhopisy do konce roku. Aby to bylo možné, musí návrh zákona ještě schválit Parlament a podepsat prezident. 

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.