Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zimní pneumatiky na D1 povinně i letos

Ministerstvo dopravy včera vydalo tiskovou zprávu, kterou ukončilo dohady kolem použití zimní výbavy na dálnici D1 v nadcházející sezóně.

V minulých dnech proběhly tiskem informace o možných změnách, které Ministerstvo dopravy chystá. Hovořilo se o možnosti, že povinnost zimních pneumatik se pro označený úsek dálnice D1 bude týkat pouze kamionů. Druhou zmíněnou novinkou měla být úprava požadované hloubky dezénu pro pneumatiky osobních automobilů na pouhých 2,5 milimetru.
Po vyslechnutí všech argumentů se však ministr dopravy Gustáv Slamečka přiklonil k návrhu ponechat platnost značky v původním rozsahu a navíc rozšířit rozsah území, kde bude tato povinnost během nadcházející zimy platit. Zároveň také oznámil, že ministerstvo chce do příštího roku zpracovat návrh novely, která by pro další roky zavedla povinnost plošného použití zimních pneumatik v zimním období.
Závěr diskuze, kterou ministerstvo vedlo především se zástupci Středočeského kraje a Kraje Vysočina, tedy zní: "Od 1. listopadu 2009 do 30. března 2010 bude pro každého řidiče v úseku dálnice D1 Loket (exit 66) – Velká Bíteš (exit 162) povinné mít na voze zimní obutí."
Použití zimních pneumatik se pochopitelně netýká pouze dálnice D1, ale všech úseků označených značkou "Zimní výbava". Ta je od loňského roku uvedena ve vyhlášce č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích. Značka přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě v označeném úseku jen za použití zimních pneumatik. Hloubka vzorku musí být u vozidel do 3500 kg nejméně 4 mm na všech kolech a u vozidel nad 3500 kg nejméně 6 mm na všech hnacích kolech.
 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.