Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Datové schránky v novém

Po třech letech provozu představilo Ministerstvo vnitra na začátku tohoto týdne nové zcela přepracované webové stránky www.mojedatovaschranka.cz. Klientský portál informačního systému datových schránek nejenže změnil svou podobu, je modernější a přehlednější, ale přinesl i několik drobných změn pro uživatele.

Datové schránky byly spuštěny před třemi lety 1. července 2009, jejich provoz upravuje zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Ze zákona musí mít datovou schránku orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a od 1. července 2012 nově také advokáti a daňoví poradci. Živnostníci nebo fyzické osoby si mohou o její zřízení požádat.
Za více než 3 roky provozu bylo prostřednictvím datových schránek odesláno přes 90 milionů zpráv a počet jejich uživatelů se blíží půl milionu. Veškeré náklady na provoz jsou hrazeny ze státního rozpočtu, cena odeslané zprávy se postupně snížila z původních 15 korun na 11,70 Kč bez DPH.
30. července 2012 byly spuštěny webové stránky klientského portálu datových stránek v nové podobě. Asi nejpříjemnější změnou je, že uživatelé už na svůj počítač nemusí pro čtení či odesílání datových zpráv instalovat žádnou aplikaci, vše již bude probíhat na zabezpečených serverech. Díky tomu bude výrazně dostupnější a pohodlnější používání datových stránek na mobilních zařízeních. Zlepšila se také optimalizace pro různé operační systémy.
Další novinkou je, že uživatelům datových schránek bude zdarma jednou ročně zaslána souhrnná informace o tom, kdo a za jakým účelem se dotazoval nebo měnil jejich údaje v základních registrech. O spuštění základních registrů k 1. červenci 2012 jsme psali v tomto článku. Ti, kdo nemají zřízenou datovou schránku, si o tuto informaci mohou kdykoliv požádat na pracovištích Czech POINT.
Kromě webových stránek www.mojedatovaschranka.cz zůstává v provozu i informační linka datových schránek 270 005 200.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.