Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Řidič neodpovídá za nepřipoutaného spolujezdce

Nejvyšší soud vydal a publikoval důležitý rozsudek z 22. května 2012, který jasně říká, že řidiči nejsou zodpovědní za to, že jejich spolujezdci nejsou v autě připoutáni bezpečnostními pásy. Pouze ve výjimečných případech, jako je např. nízký věk u dětí nebo zdravotní stav spolujezdce, jsou řidiči povinni poučit přepravovanou osobu o její povinnosti připoutat se bezpečnostním pásem. V ostatních případech za to, že jsou spolujezdci nepřipoutaní, řidič neodpovídá.

Nejvyšší soud posuzoval spor mezi řidičkou havarovaného auta a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, která po ženě vymáhala téměř 200 tisíc korun za léčbu zraněné spolujezdkyně. Řidička nehodu nezavinila, jela povolenou rychlostí a smyk dostala kvůli nebezpečnému chování jiného vozu při předjíždění. Při nehodě se zranila její spolujezdkyně, která nebyla připoutaná. Pojišťovna pak po řidičce začala vymáhat náklady na léčení s odůvodněním, že řidička může za zranění spolujezdkyně proto, že měla zajistit, aby byla připoutaná. Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl ve prospěch pojišťovny s tím, že řidička porušila ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, které jí ukládá povinnost zajistit bezpečnost přepravované osoby.
Nejvyšší soud, ale toto rozhodnutí krajského soudu zrušil a ve svém rozsudku ze dne 22. 5. 2012 uvedl, že řidiči nemohou v některých případech odpovídat za to, že jejich spolujezdci porušují zákony tím, že se nepřipoutají. Pouze ve výjimečných případech by bylo možné dospět k závěru, že řidič je povinen (ve smyslu zákonem uložené povinnosti zajistit bezpečnost přepravovaných osob) poučit přepravovanou osobu o její povinnosti připoutat se bezpečnostním pásem, resp. poučit ji o způsobu použití bezpečnostních pásů, a to vzhledem ke zdravotnímu stavu této osoby, jejímu věku, či jiným jedinečným okolnostem. Pokud takové výjimečné okolnosti dány nejsou, řidič vozidla zásadně za porušení povinnosti přepravované osoby připoutat se za jízdy na sedadle bezpečnostním pásem neodpovídá. Plný text rozsudku Nejvyššího soudu najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.