Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna schválila energetické štítky budov

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala prezidentské veto zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů. Podle Václava Klause návrh patřil k nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis byl jako prezident republiky kdy požádán. Poslanci na něm ale dnes setrvali.  Novela  mimo jiné zavádí tzv. štítkování budov, tedy povinnost pořízení energetického průkazu budovy, který jasně ukáže, kolik energie objekt spotřebovává. Platit bude od 1. 1. 2013.

Novela do české legislativy zavádí evropské předpisy, zejména směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov. Tzv. energetické štítky budov mají sloužit především kupujícím či nájemcům nemovitostí, kteří z takového průkazu energetické náročnosti zjistí provozní náklady na energie. Energetický štítek budou muset od příštího roku mít nové budovy. Štítek budou muset po 1. 1. 2013 zajistit také vlastníci budov při jejich přestavbách a při prodeji jednotlivých bytů. Již stojící a funkční budovy budou průkazy energetické náročnosti získávat postupně podle celkové energeticky vztažné plochy, a to od roku 2015 do roku 2019. V případě pronájmů částí budov, typicky tedy např. jednotlivých bytů, bude nová povinnost platit od roku 2016. Pokud vlastník bytové jednotky od stavitele či vlastníka budovy nezíská energetický průkaz, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky.
Novela také zavádí povinnost instalovat měřiče tepla ve všech jednotlivých bytech s ústředním topením. Novým pojmem v zákoně, který novela zavádí, bude "budova s téměř nulovou spotřebou energie". Jde o tzv. pasivní domy, jejichž výstavba je podporována a např. po 1. 1. 2018 by všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné moci měly být právě budovami s téměř nulovou spotřebou energie, a to z důvodu, aby veřejný sektor sloužil jako příklad.
Prezidentovi vadilo především to, že zákon jde ještě dál, než vyžaduje EU. Nejenže nutí k zateplení veřejných budov v souvislosti s rekonstrukcí, ale nutí dokonce již k rekonstrukci samotné i v případě, kdy ta by za běžných okolností vůbec nebyla nutná, což do budoucna přináší velké náklady ve výši desítek miliard korun. Navíc jsou k zateplování nuceny i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré. Jako kdyby nebylo věcí jejich rozvahy, zda chtějí utrácet své peníze za energii nebo například za různé tepelné izolace, uvedl prezident. V odůvodnění svého zamítavého postoje vyzval Václav Klaus Sněmovnu, aby se nad zákonem ještě jednou zodpovědně zamyslela. Poslanci o zákonu znovu hlasovali dnes dopoledne. K přehlasování prezidentského veta je třeba 101 hlasu, nakonec zákon podpořilo 105 poslanců a bude tedy vyhlášen.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.