Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna schválila spuštění druhého pilíře důchodové reformy

Jedním z předpisů, u kterých Sněmovna na své poslední schůzi přehlasovala zamítavé stanovisko prezidenta republiky, je zcela nový zákon o pojistném na důchodové spoření. Zákon umožní zavedení druhého důchodového pilíře od 1. 1. 2013, tedy ve chvíli, kdy ještě nebude fungovat Jednotné inkasní místo (JIM). Zákon sněmovně již v srpnu vrátil Senát a později i prezident. Sněmovna postupně přehlasovala senátní i prezidentské veto jak u vlastního zákona o pojistném na důchodové spoření, tak u novely, kterou se mění související zákony. Oba zákony začnou platit od 1. ledna 2013.

Zákon o pojistném na důchodové spoření souvisí s odkladem zřízení jednoho inkasního místa o dva roky na rok 2015. Kvůli tomuto odkladu by nebylo možné druhý pilíř důchodové reformy spustit podle plánu, tedy od 1. 1. 2013.
Druhý pilíř počítá s převodem financí ze státního důchodového systému na individuální účty u soukromých penzijních fondů. Lidé se budou moci rozhodnout, zda vyvedou tři procenta ze svého sociálního pojištění na individuální účet u všeobecného, konzervativního, vyváženého nebo dynamického fondu. Podmínkou však bude, aby z vlastních peněz přidali ještě dodatečnou platbu ve výši dvou procentních bodů. Další jeden procentní bod by pak lidé mohli dobrovolně posílat ve prospěch svých rodičů. Systém by měl začít fungovat od 1. 1. 2013 a půl roku po jeho spuštění se pro vstup do něj budou moci rozhodnout všichni občané starší 18 let. Poté už tuto možnost budou mít pouze občané do dosažení věku 35 let. Rozhodnutí bude konečné, ze systému již nebude možné vystoupit.
Druhý pilíř důchodové reformy již byl schválen dříve a je upraven zákonem č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření. Přijaté návrhy umožní technicky provést zavedení individuálních účtů ještě před spuštěním jednoho inkasního místa. Jde vlastně o procesní pravidla, která upravují inkaso a převod finančních prostředků ve prospěch důchodového spoření jednotlivých účastníků u penzijních společností.

Tři pilíře důchodové reformy
První pilířDruhý pilířTřetí pilíř
sociální pojištění
*
průběžný systém, přispívám na současné důchody
penzijní fondy
*
individuální účty, přispívám na svůj budoucí důchod
individuální pojištění a spoření
*
vlastní způsob zabezpečení na stáří
upravuje novela č. 220/2011 Sb.,
kterou se mění zákon č. 155/1995 Sb.,
o důchodovém pojištění
upravuje zákon č. 426/2011 Sb.,
o důchodovém spoření
upravuje zákon č. 427/2011 Sb.,
o doplňkovém penzijním spoření

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.