Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Rozhodnutí ÚS: Za chyby notářů ručí stát

Ústavní soud včera vynesl verdikt, který se dá označit za průlomový. Popřel totiž dosavadní rozsudky obecných soudů a dal naději lidem, kteří doplatili na špatně odvedenou práci notáře. Ústavní soud ve svém včerejším nálezu jasně řekl, že za chyby notářů je odpovědný stát a měl by za ně také platit.

Senát Ústavního soudu svůj nález odůvodnil tím, že pokud stát přenáší své pravomoci na notáře, jako na soukromníky, nemůže se pak zbavit veškeré odpovědnosti a tvářit se, že za nic nemůže. Nález tak výrazně zpřísnil nároky kladené na praxi notářů.
Projednávaný případ exsenátora Zdeňka Klausnera (ODS) řešily soudy různých instancí již od roku 1999. Klausner kupoval dům a pozemky a z opatrnosti uzavřel kupní smlouvu formou notářského zápisu. Notář ale akceptoval podvrženou plnou moc vlastníků pozemků a na základě této plné moci vydal z notářské úschovy 1,75 milionů korun. Soud následně rozhodl, že pozemky patří původním vlastníkům, protože notářský zápis je neplatný. Klausner tak o své peníze přišel a pustil se do sporu se státem o náhradu škody za nesprávný úřední postup. Všechny soudy až po Nejvyšší soud ale jeho nároky zamítly s tím, že nejde o nesprávný úřední postup. I v ústavní stížnosti Klausner poukazoval na to, že notář plnou moc dostatečně neověřil. Ústavní soud pak ve svém nálezu doslova uvádí: "Aby mohlo být dosaženo účelu, jenž je sepsáním notářského zápisu sledován, je nezbytné, aby notář vždy zkoumal nejen totožnost účastníků a jejich zástupců, ale také pravost zástupcem předkládané plné moci."
Celý případ tak byl vrácen k Městskému soudu v Praze. Soudkyně Eliška Wagnerová, pro kterou byl tento případ posledním v její funkci ústavní soudkyně, jasně uvedla, že pokud notář nezkoumá pravost předkládané plné moci a akceptuje neúplnou, nesprávnou či falešnou plnou moc, dopouští se nesprávného úředního postupu. Je tedy pravděpodobné, že do budoucna bude stát platit odškodnění lidem, kteří přijdou o peníze na základě padělaných dokladů, které notář při sepisování smlouvy řádně neověřil.
Plné znění Nálezu Ústavního soudu najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.