Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zdravotní ústavy budou jen dva

Poslanecká sněmovna v rámci své probíhající 36. schůze schválila minulý týden novelu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Novela byla schválena již podruhé, tentokrát i s pozměňovacími návrhy Senátu. Návrh obsahuje především transformaci současných 14 zdravotních ústavů na pouhé dva se sídly v Ústí nad Labem a Ostravě.

Novelu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, začali poslanci ve Sněmovně projednávat už v září loňského roku a ve třetím závěrečném čtení ji schválili v polovině prosince. Senát ale v lednu novelu do Sněmovny vrátil s pozměňujícími návrhy. Senátorům nevadilo sloučení 14 zdravotních ústavů do dvou, ale nesouhlasili s původně navrženými sídly nových centrálních ústavů v Praze a Ostravě. Sněmovna zařadila projednání zákona vráceného Senátem hned na začátek února na svou 33. schůzi, na návrh poslance Zbyňka Stanjury (ODS) byl ale tento bod přerušen a odročen do řádné březnové schůze Poslanecké sněmovny. K projednání změn navržených senátory tedy došlo 14. března 2012 a i přes nesouhlas ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) byla novela nakonec přijata ve znění navrženém Senátem. Dnes byla novela doručena k podpisu prezidentovi republiky, účinnosti by měla nabýt prvním dnem druhého kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení.
A jaké důležité změny tedy schválený návrh ve svém konečném znění obsahuje?
  • Místo současných 14 zdravotních ústavů budou pouze dva se sídly v Ostravě a v Ústí nad Labem. Dosavadní regionální pracoviště ústavů zůstanou zachována. Centralizací ústavů chce stát dosáhnout jejich ziskovosti.
  • V zákoně již nebude jmenovitě uvedeno všech 59 pracovišť hygienické služby a krajské hygienické stanice dostanou oprávnění rušit, popřípadě zřídit územní pracoviště po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví. Nebude již tedy nutné měnit zákon v případě organizačních změn.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.