Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Senát schválil změnu podmínek pro přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla

Příspěvek na zakoupení motorového vozidla byl nově upraven zcela novým zákonem č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Tento zákon platí od 1. 1. 2012 a je součástí tzv. sociální reformy. Zákon zrušil několik různých dávek určených pro zdravotně postižené a zavedl pouze dva základní druhy dávek - příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku (psali jsme zde). Peníze na pořízení motorového vozidla nově spadají do příspěvku na zvláštní pomůcku, a právě zde došlo ke znevýhodnění osob, které příspěvek vyčerpali v posledních letech ještě podle původního předpisu.

Až do konce loňského roku mohli zdravotně postižení žádat o příspěvek na zakoupení motorového vozidla v maximální výši 100 tisíc korun jednou za pět let. Podle nového zákona č. 329/2011 Sb., který platí od 1. 1. 2012, ale mají nárok na tuto dávku pouze jednou za deset let. Částka se sice zvýšila na dvojnásobek, tedy na 200 tisíc korun, ale lidé, kteří si o příspěvek zažádali v posledních pěti letech ještě před vstupem nového zákona v platnost, by podle nových pravidel mohli znovu žádat až po deseti letech od vyplacení posledního příspěvku. Ten byl ale pouze stotisícový.
Novela, kterou v téměř shodném znění navrhli poslanci jak vládní koalice, tak opozice, má tuto nesrovnalost odstranit. Novela obsahuje jediné ustanovení, které říká, že lidé, kteří si o peníze požádali před 31. prosincem 2011, mohou podat první novou žádost po uplynutí pětileté lhůty. Nemusejí tedy čekat deset let, aby dosáhli na navýšený příspěvek 200 tisíc korun.
Sněmovna schválila novelu na své březnové schůzi ve zkráceném řízení podle § 90 odst. 2 jednacího řádu a ve verzi, kterou předložili koaliční poslanci, protože návrh ČSSD podle vlády obsahoval legislativní chyby. Senát schválil tuto novelu včera 11. dubna 2012 na své 20. schůzi. Schválená novela bude nyní předložena k podpisu prezidentovi, účinnost byla navržena od patnáctého dne ode dne vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.