Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změny v oblasti agenturního zaměstnávání

Od ledna letošního roku začala platit rozsáhlá novela č. 367/2011 Sb. zákona o zaměstnanosti, která mimo jiné zakázala pracovním agenturám zaměstnávat cizince ze třetích zemí a osoby se zdravotním postižením.

Zprostředkování zaměstnání agenturami práce upravuje § 58 - § 66 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Podle platného znění § 66 nemůže agentura práce dočasně přidělit k výkonu práce u uživatele zaměstnance, kterému bylo vydáno povolení k zaměstnání. V praxi to znamená, že agentury práce nesmí zaměstnávat a přidělovat do firem cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří jako jediní povolení k zaměstnání potřebují. 
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je důvodem tohoto opatření to, že cizinec musí mít jistotu pracovněprávního vztahu se zaměstnavatelem, pro kterého bude skutečně pracovat. 
Agentury práce však tuto změnu kritizují. Podle nich se jedná o další omezení agenturního zaměstnávání, změna bude mít podle nich negativní dopad pro mnoho průmyslových závodů, které agenturní zaměstnávání cizinců využívají.
Od letošního roku nesmějí agentury práce zaměstnávat také zdravotně postižené lidi. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí mají zdravotně postižení občané právo na úpravu pracovního prostředí, což jim prý pracovní agentury nejsou schopni zajistit. 
Novelou č. 367/2011 Sb. bylo provedeno také legislativně technické zpřesnění ustanovení paragrafu 58a, podle kterého musí být od 1. dubna 2011 všechny pracovní agentury pojištěny proti úpadku (psali jsme zde).

Související články:

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.