Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vláda vyhlásila státní smutek

Vláda včera na svém mimořádném zasedání vyhlásila na 21. – 23. prosince 2011 dny státního smutku k uctění památky prezidenta Václava Havla. Zároveň schválila návrh zákona o zásluhách prvního prezidenta České republiky a navrhla Sněmovně vyjádřit s ním souhlas již v prvním čtení.

Smutek v zákonech
Protože Česká republika nemá žádný zvláštní právní předpis, který by upravoval den smutku, záleží vždy na usnesení vlády, kterým je tento stav vyhlášen a také upřesněn. České právní předpisy se smutku či státního smutku dotýkají pouze okrajově. Zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky, zmiňuje ve svém § 9, že při užití státní vlajky na znamení smutku se státní vlajka spustí na půl žerdi. Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, pak v den státního smutku zakazuje provoz kasin, provozování kursových sázek a některých dalších sázkových her. Tento zákaz se ale podle § 4c loterijního zákona týká skutečně pouze dne státního smutku, nikoliv tedy dne smutku.

Usnesení vlády
Premiér Petr Nečas (ODS) včera na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády uvedl, že státní smutek se vyhlašuje od středy do pátku, tedy na tři dny. Nejpozději v těchto dnech bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru. Výrazem nejpozději dala vláda najevo, že vlajky je možné svěsit na půl žerdi okamžitě již nyní.
Vláda dále vyzvala všechny obyvatele České republiky, aby v pátek 23. prosince v 12.00 hodin uctili památku prvního prezidenta České republiky Václava Havla minutou ticha. Právnickým a fyzickým osobám pak vláda doporučila, aby zvážily v uvedené dny konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku. Samotní ministři zahájili krátké mimořádné jednání minutou ticha a po skončení tiskové konference odjeli na Hrad podepsat kondolenční listiny.

Zákon o zásluhách
Vláda také schválila návrh zákona o zásluhách Václava Havla a doporučila jeho přijetí již v prvém čtení v Poslanecké sněmovně. Václav Havel se stane čtvrtou osobou, která bude mít svůj vlastní zákon. První osobností, u níž stát ocenil zásluhy v zákoně, se stal již v roce 1930 prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Druhým byl další zakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik, kterého federální parlament ocenil v roce 1990. Zatím poslední podobný zákon je z roku 2004 a říká, že "Edvard Beneš se zasloužil o stát". Zákon o zásluhách Václava Havla by měl znít takto: „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“

Dny smutku v minulosti
Státní smutek se vyhlašuje naprosto výjimečně. V ČR byl naposledy vyhlášen 15. září 2001 v reakci na teroristické útoky v New Yorku.
Den smutku se vyhlašuje častěji, Česko ho zažilo např. v březnu roku 2004 po teroristických útocích v Madridu, v dubnu roku 2005 při pohřbu papeže Jana Pavla II. nebo na konci téhož roku k uctění památky obětí vlny tsunami v jihovýchodní Asii. Naposledy pak byly dva dny smutku vyhlášeny v dubnu roku 2010 v souvislosti s neštěstím polského vládního letadla, při kterém zahynul polský prezident, jeho manželka, řada vysokých státních představitelů a mnoho dalších polských občanů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.