Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

EU: Práva cestujících

Evropská komise připravila pro období letních dovolených speciální aplikaci pro smartphony. Aplikace je dostupná ve 22 jazycích EU a je součástí kampaně Práva cestujících na dosah. Všem cestujícím, kteří se dostanou do problémů, má poradit, jaká mají v dané situaci práva a kam se případně obrátit se stížností, pokud nejsou respektována.

Aplikace pro smartphony funguje na čtyřech nejpoužívanějších mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. Cestujícím poradí při cestování leteckou a železniční dopravou. Od roku 2013 nabudou účinnosti další práva cestujících a pak bude aplikace použitelná i pro námořní a autobusovou dopravu. Aplikace nabízí cestujícím souhrnné informace o jejich právech, přehledně shrnuje veškerou evropskou legislativu týkající se oblasti cestování a práv cestujících. Cestující získají snadný přístup ke garantovaným informacím, ve chvíli, kdy to nejvíce potřebují. Aplikace vysvětlí cestujícím ve srozumitelném jazyce jejich práva v případě neočekávané situace, jako je např. ztráta zavazadel, zpoždění spoje nebo zrušení letu. Pomůže ale i v případě, že služby např. hotelu neodpovídají avizované nabídce, a zvláštní pozornost věnuje právům cestujících s omezenou schopností pohybu. Pokud cestující usoudí, že jejich práva nejsou respektována, najdou v aplikaci informace, kam a na koho se obrátit se stížností.
Aplikace je připravena i na situace mimořádného rozsahu, jakou byla např. erupce vulkánu na Islandu v roce 2010. V podobných situacích bude aplikace cestujícím zobrazovat aktuální informace a doporučení od Evropské komise.
K informacím o stažení aplikace se dostanete prostřednictvím tohoto QR kódu:
 Více informací o právech cestujících najdete také na http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/index.html

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.