Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

sKarta - Karta sociálních systémů

Úřad práce ukončil testování sociálních karet. Po dvou měsících zkušebního provozu oznámil, že systém je dobře připravený a je možné spustit ostrý provoz. Do konce září by tak kartu sociálních systémů, tzv. sKartu, mělo obdržet 50 tisíc lidí. Do konce letošního roku by Úřad práce měl vydat přes 600 tisíc karet, v lednu 2013 pak sKartu obdrží dalších necelých 100 tisíc lidí, kteří přijímají pouze podporu v nezaměstnanosti a žádnou jinou dávku. Ostrý provoz byl k počátku září spuštěn i přes kritiku ombudsmana a rady zdravotně postižených.

Karta sociálních systémů je určena občanům čerpajícím sociální nebo zdravotní dávky. Jde o novinku, kterou zavedla tzv. sociální reforma (psali jsme zde), konkrétně nový § 4b v zákoně č. 73/2011 Sb., o Úřadu práce ČR. Karta bude mít identifikační, autorizační a platební funkci. Její speciální verze nahradí také současné papírové průkazy TP, ZTP a ZTP/P. Vzor karty a další podrobnosti jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 424/2011 Sb.
Prostřednictvím sKarty budou vypláceny pravidelné i jednorázové dávky kromě důchodů a nemocenské. Do konce roku by tak prostřednictvím sKaret měla probíhat výplata dávek státní sociální podpory (rodičovský příspěvek a přídavek na dítě), příspěvku na péči, dávek pro zdravotně postižené, dávek v hmotné nouzi a také podpory v nezaměstnanosti. Možnost výplaty dávky složenkou by měla být zachována právě jen do konce roku 2012. Možnost zasílání dávky na soukromý účet klienta zůstane zachována, karta pak bude plnit jen identifikační funkci. Příjemci účelových dávek v hmotné nouzi ale budou muset kartou povinně platit, sKartu nebude možné použít v barech a hernách, monitorovány budou i běžné nákupy a při zjištění, že klient nakupoval alkohol a cigarety, s ním bude zahájeno správní řízení a bude mu hrozit odebrání účelové dávky (např. příspěvku na živobytí). Jde o opatření, které má zamezit zneužívání vybraných účelových dávek.
O vydání sKarty není třeba žádat, příjemci dávek ji obdrží automaticky. První výzva k převzetí karty přijde klientovi obyčejnou poštovní zásilkou, a pokud na ni do tří týdnů nezareaguje, bude následovat doporučený dopis do vlastních rukou. Kartu je nutné osobně vyzvednout na Úřadu práce. Pokud se klient nemůže dostavit na kontaktní pracoviště úřadu práce (např. imobilní osoby), může sKartu převzít i osoba vybavená úředně ověřenou plnou mocí.
Na sKartách bude fungovat služba cashback, tedy možnost výběru hotovosti na pokladnách vybraných obchodů. Držitel sKarty bude mít nárok na jeden výběr z bankomatu nebo jeden bezhotovostní příkaz měsíčně zdarma. Každý další výběr již bude stát 6 Kč a výběr z jiného bankomatu než České spořitelny bude zpoplatněn 40 korunami. Při ztrátě zaplatí klient 240 Kč za vydání nové karty a 100 Kč za vygenerování nového PINu.
Podrobné informace o sKartě najdete na webových stránkách www.skontakt.cz zřízených Ministerstvem práce a sociálních věcí nebo na telefonní lince 800 752 782, která funguje zdarma, 24 hodin denně.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.