Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Prezident může vyhlásit podzimní volby

Prezident republiky dnes podepsal novelu volebních zákonů. Nyní již nic nebrání tomu, aby podle čl. 63 Ústavy ČR vyhlásil podzimní senátní a krajské volby. Zákon, kterým se mění volební zákony a zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Novelou se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, zákon č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů, zákon č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí, zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu, a zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky. Kromě jiného se změní hranice některých senátních obvodů a při krajských volbách budou smět voliči s voličským průkazem volit krajské zastupitele i mimo svou obec. Senátoři také k zákonu přidali drobný pozměňovací návrh, který snižuje procento přednostních hlasů nutné k získání mandátu krajského zastupitele z dosavadních 10 % na 5 %. S touto změnou poslanci souhlasili a zákon schválili ve znění senátního pozměňovacího návrhu. Jedná se totiž o tzv. volební zákon, který musí být přijat Poslaneckou sněmovnou i Senátem ve shodném znění. Sněmovna nemá v tomto případě pravomoc přehlasovat případné senátní veto. 
Předpis je ale především technickou novelou a reaguje na plánované zahájení provozu základních registrů, protože umožní volebním orgánům využívat v zákonem stanoveném rozsahu údaje vedené v základních registrech. Upravuje také způsob vyhlašování a zveřejňování celkových výsledků voleb státní volební komisí a organizaci telekomunikačního spojení při volbách.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.