Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Státní maturity se odkládají o jeden rok

Senát včera schválil novelu zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání. Státní maturity se odkládají na příští školní rok.

Senát včera souhlasil s ročním odkladem státních maturit, který navrhla Poslanecká sněmovna. Zkoušky z dospělosti podle nových pravidel budou pravděpodobně skládat maturanti až ve školním roce 2010/11. Aby novela vstoupila v platnost, musí návrh zákona ještě podepsat prezident.
Schválení odkladu nových maturit senátorům jednomyslně doporučil školský výbor horní komory. Odložení podpořilo i Ministerstvo školství, které ještě při zářijovém schvalování odkladu Sněmovnou bylo proti. 
Státní maturity se připravují už deset let, uzákoněny byly v roce 2004 přijetím nového školského zákona. Dosud však nebyly uvedeny do praxe, stále se odkládají kvůli údajné nepřipravenosti. 
Pro lepší orientaci v tématu nové maturitní zkoušky byl na podzim roku 2008 spuštěn samostatný portál s názvem Nová maturita, který poskytuje o zkoušce veškeré informace. Oproti současné maturitě by měla mít ta nová dvě úrovně obtížnosti – základní a vyšší. Volba úrovně obtížnosti je na rozhodnutí studenta, při volbě vyšší úrovně se však zvyšují jeho šance přijetí na vysokou školu. Další podstatný rozdíl je v tom, že nová maturitní zkouška se skládá ze dvou částí. První část je společná pro všechny studenty a připravuje ji stát. Druhá část se nazývá profilová a její příprava je plně v kompetenci školy. 

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.