Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Státní rozpočet na rok 2012

Poslanecká sněmovna včera po celodenním jednání schválila základní parametry státního rozpočtu na rok 2012. Návrh rozpočtu prošel prvním čtením 102 hlasy koaličních poslanců. Schválený schodek bude činit 105 miliard korun, plánované příjmy jsou ve výši 1,085 bilionu korun a výdaje téměř 1,190 bilionu korun.

Deficit je tak o 30 miliard korun nižší oproti letošnímu. Návrhem státního rozpočtu se nyní budou zabývat sněmovní výbory a k závěrečnému hlasování by podle plánu mělo dojít 14. prosince 2011. Schodek schválený v prvním čtení je ale definitivní, výbory a poslanci už mohou navrhovat pouze přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami uvnitř státního rozpočtu. O způsobu schvalování státního rozpočtu a o jistých odlišnostech od běžného legislativního procesu jsme psali v tomto samostatném článku.
Opozice v celodenní diskusi upozornila na fakt, že návrh počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 %, zatímco podle aktuálních prognóz tento růst nepřekročí 1 %. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale poslance ujistil, že v případě nepříznivého vývoje je připraven předstoupit před Sněmovnu s novelou státního rozpočtu, která by reflektovala na snížení příjmů státu. Chování opozice označil za obstrukci.
Podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky je ale běžné, že debata o státním rozpočtu trvá zhruba jeden jednací den Poslanecké sněmovny, a o obstrukci se tudíž nejednalo.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.