Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Ministerstvo dopravy vydalo doporučení k zimním pneumatikám

Od 1. srpna letošního roku platí novela č. 133/2011 Sb., kterou se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, tzv. zákon o silničním provozu. Mimo jiné přináší letos prvně povinnost plošného použití zimních pneumatik. Řidiči je budou muset od 1. listopadu použít vždy, když bude na vozovce ležet souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

O všech změnách, které přinesla novela zákona o silničním provozu, jsme vás informovali v tomto souhrnném článku. Ministerstvo dopravy nyní vydalo doporučení vztahující se k nové povinnosti používat zimní pneumatiky celoplošně. V minulých letech byla povinnost použití zimních pneumatik dána speciální dopravní značkou "Zimní výbava". Od letošního listopadu je nutné mít zimní pneumatiky vždy, když na vozovce leží námraza nebo souvislá vrstva sněhu či ledu, a kromě toho také vždy když výskyt sněhu, ledu či námrazy lze předpokládat. A právě k této poněkud nekonkrétní formulaci vydalo Ministerstvo dopravy příklady a doporučení. Podle nich by řidič neměl vyjíždět s letními pneumatikami v následujících případech:
1) Venkovní teplota klesne pod +4 st. Celsia;
2) Sněžení;
3) Déšť při nízkých teplotách;
4) V případě mrholení;
5) Na mostních konstrukcích, kdy teplota je 0 st. Celsia (zde již může být námraza);
6) Silnice posypaná solí (od určité teploty je sůl neúčinná!);
7) Nepříznivá předpověď počasí.

Obecné příklady:
  • Příklad 1: Jedu v Polabí mimořádně do práce vozem. Ten den je sucho a ani předpověď počasí nehlásí, že by se měly klimatické podmínky zhoršit. Je jasné, že můžu vyjet s letními pneumatikami.
  • Příklad 2: Jedu na dovolenou do hor z Polabí, kde bydlím. V Polabí je krásné počasí a sucho. Na horách též. Hodlám tam však strávit týden. Je jasné, že budu muset mít zimní pneumatiky, neboť během týdne může napadnout v horách sníh.
  • Příklad 3: V počasí hlásí na celém území mrazy. Opětovně, budu-li chtít vyjet, auto musí mít zimní pneumatiky.
zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Policie ČR ve své tiskové zprávě uvedla, že v souvislosti se zimními pneumatikami nejsou sice plánovány žádné masivní celoplošné akce, neznamená to ale, že se řidiči nemohou s kontrolou setkat. Podstatným impulsem pro kontroly zimních pneumatik budou povětrnostní podmínky, které zvyšují riziko ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. V případě, že bude mít absence zimních pneumatik přímý vliv na vznik a průběh dopravní nehody, přihlédnou policisté při šetření nehody také k této skutečnosti. Informace o pneumatikách vozidla, které mělo účast na dopravní nehodě, bude součástí protokolu o nehodě, který je automaticky předáván České kanceláři pojistitelů.
Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu. Při kontrolách bude policisty zajímat nejen druh pneumatiky, ale samozřejmě také její stav. Zimní pneumatiky podle nového § 40a zákona č. 361/2000 Sb. musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3500 kg nejméně 6 mm.

Ministerstvo dopravy také upozorňuje, že dopravní značení „Zimní výbava“ zůstává nadále v platnosti. Obcím zůstává možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka bude umístěna, platí povinnost jízdy výhradně se zimními pneumatikami v období od 1. listopadu do 31. března i za příznivého počasí. O značkách „Zimní výbava“ včetně seznamu silnic, které jimi byly označeny v loňské sezóně, jsme psali v tomto článku.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.