Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vlastnictví rekreačního objektu není důvodem pro výpověď z nájmu

Nejvyšší soud minulý týden vydal tiskovou zprávu ke svému rozhodnutí, kterým ukončil dohady o tom, zda majitelé nájemních domů nebo obce mohou dát výpověď z nájmu v bytě jen proto, že si nájemník pořídí dům, který považuje za dům určený k rekreaci, bez ohledu na to, zda byl takový dům původně zkolaudován pro trvalé užívání. Nejvyšší soud dospěl k jednoznačnému závěru, že nájemníci nesmí dostat výpověď z bytů, i když dlouhodobě žijí v celoročně obyvatelných domech nebo chatách určených v rekreaci.

Rozsudek Nejvyššího soudu v této věci padl již v květnu tohoto roku. Minulý týden pak kolegium Nejvyššího soudu schválilo a vydalo následující právní větu:
„Na nájemnících nelze spravedlivě požadovat, aby užívali k bydlení pouze jeden byt (§711 odst. 2 písm. c) obč. zákoníku), jestliže si svůj rodinný dům (který mají vedle nájemního bytu) pořídili pro rekreační účely a pro tyto účely ho (i po případné rekonstrukci) dlouhodobě užívají.“ 
Toto zásadní stanovisko je nyní závazné pro rozhodování v podobných případech.
Na rozdávání výpovědí majitelům rekreačních objektů upozornilo Sdružení nájemníků ČR. Například některé pražské městské části si dokonce najaly agenturu, která zjistila, kteří nájemníci mají chalupu do 100 km od svého nájemního bytu. Tito nájemníci následně od obce obdrželi výpověď z nájmu, kde jako důvod bylo uvedeno vlastnictví další nemovitosti. Soudy dosud nepostupovaly jednotně a v některých případech podobné výpovědi uznaly jako platné. Nově tedy bude podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga platit, že pokud si nájemník bydlící v nájemním domě pořídí, zdědí nebo jiným způsobem získá dům, který může trvale užívat a třeba v něm i dlouhodobě bydlí, není to důvod, aby dostal výpověď z nájmu v bytě, kde trvale bydlí. Důležité však je, aby tento dům považoval za rekreační objekt, a potom je lhostejné, jak je tento dům velký, vybavený a jak dlouho v něm žije.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.