Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

EU prodloužila ochranu nahrávek

V roce 2009 schválil Evropský parlament návrh novely směrnice č. 2006/116/ES, o době ochrany autorského práva a určitých práv s ním souvisejících. Tento týden návrh novelizující směrnice přijala i Rada Evropské unie a prodloužila tím dobu ochrany záznamů výkonů a zvukových záznamů z 50 na 70 let. Česká republika hlasovala ještě s několika dalšími státy proti přijetí této změny. Všechny členské státy ale bez ohledu na to, zda se změnou směrnice souhlasily, či nikoliv, budou muset schválenou direktivu zapracovat do svých legislativ nejpozději do roku 2014.

Prodloužení ochrany se vztahuje na nahrávky. Na ty má právo buď interpret, nebo hudební vydavatel, který za ně interpretovi zaplatil. V současné době jsou nahrávky podle čl. 3 směrnice č. 2006/116/ES chráněny kopírovacím monopolem po dobu 50 let ode dne podání výkonu nebo od prvního vydání. Nově se tato doba prodlužuje na 70 let. Jako příklad můžeme uvést zpěváka, který nazpíval svůj hit ve 20 letech, podle nových pravidel bude za každé jeho použití pobírat tantiémy až do svých 90 let. Prodloužení ochrany práv výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů na 70 let je kompromisem, Evropská komise totiž ve svém původním návrhu prosazovala prodloužení na 95 let.
Ochranu interpretů a vydavatelů záznamů nelze zaměňovat s ochranou autorů, což jsou v případě hudebního průmyslu textaři a skladatelé. Práva autora jsou chráněna po celý jeho život a následně ještě 70 let po smrti případně po smrti posledního z více autorů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.