Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změny ve stavebním spoření

Jedním ze zákonů, které byly v loňském roce schváleny ve stavu legislativní nouze a následně z tohoto důvodu zrušeny Ústavním soudem, je i novela zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Vláda tedy musela návrh novely předložit podruhé a Sněmovna ho na začátku září schválila. Senát ale předpis poslancům vrátil s pozměňovacími návrhy. Koaliční poslanci včera po třídenních obstrukcích opoziční ČSSD veto Senátu přehlasovali a návrhu tak schází už pouze podpis prezidenta. Novela omezuje státní podporu stavebního spoření a ruší daňovou výjimku pro úroky ze stavebního spoření.

Vloni schválený zákon č. 348/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, byl součástí tzv. úsporného balíčku. Kromě změny zákona o stavebním spoření obsahoval i změnu v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, která zaváděla mimořádnou 50procentní srážkovou daň na příspěvek na stavební spoření za rok 2010. Tuto pasáž ale Ústavní soud označil za protiústavní. O rozhodnutí Ústavního soudu jsme psali zde.
Při schvalování nově předložené verze novely zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že text je zcela totožný s tím, co sněmovna schválila vloni, pouze bez ustanovení týkajících se srážkové 50procentní daně, kterou ÚS označil za protiústavní. 
Podle schváleného návrhu zůstane při stanovení státní podpory zachován maximální vyměřovací základ 20 000 korun. Bude ale snížena podpora z vloženého základu, a to z 15 % na 10 %. Maximální státní podpora tak bude činit pouze 2 000 Kč místo dřívějších 3 000 Kč (případně 4 500 Kč u starších smluv).
Dalším úsporným opatřením je odstranění výjimky ze zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhaly dani. Nyní budou muset všichni poplatníci zahrnout úroky ze stavebního spoření do daňového přiznání a zaplatit z nich 15procentní daň.
Novela zákona o stavebním spoření nabude účinnosti 1. 1. 2012.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.