Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o silničním provozu

Od dnešního dne platí novela č. 133/2011 Sb., kterou se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, tzv. zákon o silničním provozu. O novele jsme vás již informovali v průběhu jejího schvalování v samostatných článcích. Dnes přinášíme stručné shrnutí změn, které novela zavádí.

Změny v bodovém systému
Bodového systému se novela dotkla asi nejvýrazněji. Zcela se ruší jednobodové tresty, některé přestupky budou nově trestány mírněji, za jiné bude naopak řidičům hrozit více trestných bodů. Celkový počet bodovaných přestupků se snižuje ze 44 na 27. Příklady změn v bodovém systému najdete v tomto článku.

Sčítání trestných bodů
Řidičům se přestanou sčítat trestné body za veškerá provinění, která budou projednávána současně. Nově je čeká bodový postih pouze za nejzávažnější projednávaný přestupek (psali jsme v samostatném článku).

Tolerance alkoholu
I po vstupu novely v platnost zůstává v ČR tzv. nulová tolerance alkoholu za volantem. Při naměření alkoholu do 0,3 promile se bude stejně jako dosud udělovat pokuta ve výši až do 20 tisíc korun, ruší se ale tříbodová sankce za tento přestupek. Za větší množství alkoholu zůstává sedmibodový trest.

Reflexní vesty
Řidič je nově povinen mít na sobě oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu vždy, když vystupuje z vozidla na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním. Povinnost oblékat si vestu při nouzovém zastavení neplatí pro řidiče motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

Zimní pneumatiky
Novela zavádí plošně povinnost jezdit v období od 1. listopadu do 31. března se zimními pneumatikami, ovšem pouze pokud na silnici bude sníh, led nebo námraza, případně pokud lze jejich výskyt na vozovce vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

Označení radarů
Ruší se značky informující o měření rychlosti jízdy městskou policií, které zavedl Parlament předloni ve snaze omezit měření rychlosti pouze za účelem zvýšení příjmů do obecních rozpočtů. Strážníci tedy budou opět měřit rychlost bez varování.

Psychotesty pro hříšníky
Řidiči, kteří nasbírají maximální možný počet trestných bodů, tedy 12, a přijdou o řidičský průkaz, se budou muset se žádostí o jeho vrácení podrobit psychotestům. Dosud tuto povinnost měli pouze řidiči sanitek a hasičských či policejních vozů. Ruší se naopak povinné vyšetření neurologem včetně vyšetření EEG.

Průkazy pro postižené
Pro osoby se zdravotním pojištěním se zavádí nový druh parkovacího průkazu, který je platný ve všech členských státech EU. Invalidům se také nově povoluje po nezbytně nutnou dobu vjezd do "zákazu vjezdu" nebo do pěší zóny a stání v "zákazu stání". Pravidla pro udělení průkazu budou ale přísnější.

Nelegální závody
Novela vkládá do zákona nový § 47a, který má policistům pomoci v boji proti tajným závodům. Policista může nově auto účastnící se nepovolené sportovní akce opatřit "botičkou", nechat ho odtáhnout nebo zabavit až na 48 hodin.

Kontrola technického stavu
Při podezření, že vozidlo není v pořádku, ho může policista odeslat do stanice technické kontroly, pokud to neznamená zajížďku delší než 8 km, a to včetně cesty zpět. Pokud kontrola technického stavu odhalí vážnou nebo nebezpečnou závadu, je řidič povinen prohlídku zaplatit.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.