Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Důchodová reforma bude platit bez podpisu prezidenta

Prezident Václav Klaus opět použil poněkud nestandardní postup a nepodepsal tři zákony tvořící další část důchodové reformy. Předpisy prezident nepodepsal, ale ani je Sněmovně nevrátil, začnou tedy platit bez jeho podpisu. Podle právních expertů je tento postup v rozporu s Ústavou, nicméně chybějící podpis prezidenta nebrání tomu, aby zákony řádně platily. Tři nepodepsané zákony - zákon o důchodovém spořenízákon o doplňkovém penzijním spoření a novela měnící přes 20 souvisejících zákonů - jsou označovány jako další část důchodové reformy a mimo jiné zavádí vznik soukromých penzijních fondů, do kterých budou mít lidé možnost, nikoliv ovšem povinnost, směřovat část svých odvodů na důchodové pojištění. Systém by měl začít fungovat od roku 2013.

První pilíř
O první části důchodové reformy, tzv. malé důchodové reformě, která se týkala změn ve stávajícím povinném důchodovém pojištění, jsme psali v tomto článku. Novelu zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, která mění způsob výpočtu penzí a zvyšuje věk pro odchod do důchodu, schválila Poslanecká sněmovna již v květnu a ve Sbírce zákonů vyšla pod č. 220/2011 Sb.

Druhý pilíř
Počátkem listopadu Sněmovna přehlasovala senátní veto a znovu schválila návrh zákona o důchodovém spoření, který upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z průběžného penzijního systému do jednoho ze čtyř soukromých penzijních fondů. Sněmovna znovu schválila i související novelu, která mění přes 20 dalších zákonů. Podle návrhu se lidé budou moci rozhodnout, zda vyvedou tři procenta ze svého sociálního pojištění na individuální účet u všeobecného, konzervativního, vyváženého nebo dynamického fondu. Podmínkou však bude, aby z vlastních peněz přidali ještě dodatečnou platbu ve výši dvou procentních bodů. Další jeden procentní bod by pak lidé mohli dobrovolně posílat ve prospěch svých rodičů. Systém by měl začít fungovat od 1. 1. 2013 a půl roku po jeho spuštění se pro vstup do něj budou moci rozhodnout všichni občané starší 18 let. Poté už tuto možnost budou mít pouze občané do dosažení věku 35 let. Rozhodnutí bude konečné, ze systému již nebude možné vystoupit.

Třetí pilíř
Další předpis, který Sněmovna schválila i přes nesouhlas Senátu, je vládní návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Podle něj bude zachován stávající systém penzijního připojištění se státním příspěvkem. Změní se ale limity i způsob výpočtu státního příspěvku. Nově bude možné spořit minimálně 300 Kč, k nim by lidé podle návrhu dostávali od státu měsíčně 90 Kč. Při spoření nad 300 Kč by k 90 korunám příspěvku obdrželi ještě 20 % ze spořené částky nad 300 Kč. Maximální měsíční příspěvek od státu bude činit 230 Kč, který občané dostanou při spoření 1000 a více korun měsíčně.
Oproti stávajícím státním příspěvkům si tak polepší všichni, kteří budou spořit více než 600 Kč měsíčně. Ti, kteří budou spořit méně než 600 Kč, dostanou od státu nižší příspěvek než dosud.

Tři pilíře důchodové reformy
První pilířDruhý pilířTřetí pilíř
sociální pojištění
průběžný systém, přispívám na současné důchody
penzijní fondy
individuální účty, přispívám na svůj budoucí důchod
individuální pojištění a spoření
vlastní způsob zabezpečení na stáří

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.