Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Datové schránky ohroženy

Plánované škrty ve státním rozpočtu mohou zrušit platnost zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech.

Tento týden by měla být hotová pracovní verze státního rozpočtu na příští rok, zatím je jasné jen to, že rozpočet musí výrazně zeštíhlet. Škrty se budou týkat všech resortů, některá ministerstva již svůj ztenčený rozpočet okomentovala.

Ministerstvo dopravy zřejmě dostane méně peněz na stavby a opravy silnic a již v tuto chvíli je jasné, že například plánované silniční spojení z Brna do Vídně se příští rok stavět nezačne.

Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že škrty se nedotknou programu na podporu podnikání ani prostředků určených na podporu vědy a výzkumu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nebude škrtat v mandatorních výdajích, které jsou předem určeny zákonem, to jsou například důchody. Navíc předpokládá, že v důsledku ekonomické krize bude muset navýšit výdaje určené na podporu v nezaměstnanosti.

Ministr vnitra Martin Pecina řekl, že nechce brát peníze určené pro policii a proto bude škrtat v oblasti informačních technologií. To prý může ohrozit existenci systému Czech Point či projekt datových schránek.

Na pracovištích Czech Pointu si v současnosti mohou občané zažádat o výpis z rejstříku trestů nebo katastru nemovitostí. Datové schránky mají usnadnit komunikaci se státní správou. Projekt je zatím v počátcích, ale již od 1. listopadu nařizuje zákon č. 300/2008 Sb. povinné zavedení schránek pro firmy a úřady. Zpomalení či zastavení projektu lze tedy řešit pouze změnou tohoto zákona.

Přitom více než 80% nákladů na vybudování datových schránek by měly pokrýt dotace ze strukturálních fondů EU a v případě zrušení celého projektu by po ministerstvu mohla požadovat náhradu za již vynaložené prostředky i Česká pošta.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.