Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

ÚS: Obce mohou zakázat videoterminály

Obce mohou nyní regulovat umístění videoloterijních terminálů na svém území. Město Chrastava obhájilo včera před Ústavním soudem svoji obecně prospěšnou vyhlášku, která rozmístění terminálů v obci upravuje.

Ústavní soud včera 14. června ve svém nálezu zamítl návrh Ministerstva vnitra, které žádalo zrušení obecně závazné vyhlášky města Chrastava o regulaci umístění videoloterijních terminálů ve městě. 
Podle § 2 písm. e) zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, se pravomoc obcí regulovat loterie na svém území vztahuje na sázkové hry provozované pomocí elektronicky nebo elektronickomechanicky řízených výherních hracích přístrojů nebo podobných zařízení. Ministerstvo vnitra se domnívá, že videoloterijní terminály tuto definici nesplňují a proto obce jejich provozování na svém území nejsou oprávněny regulovat. Město Chrastava ve svém vyjádření však trvá na tom, že videoloterijní terminály určitým typem výherních hracích přístrojů jsou a obec tudíž provozování terminálů regulovat může. 
Ústavní soud ve svém nálezu uvedl, že snaha města o regulaci umístění videoloterijních terminálů nezasahuje do kompetencí Ministerstva financí, které jejich provoz podle § 50 odst. 3 loterijního zákona povoluje, a je proto přípustné, aby obec vyhláškou umístění těchto terminálů na území města regulovala.
Povolování videoterminálů bude tedy i nadále v kompetenci Ministerstva financí, obce však budou moci stanovit obecně závaznou vyhláškou místa, na kterých budou terminály provozovány.
Novela loterijního zákona, která pravomoc obcí v případě videoloterijních terminálů rozšiřuje, je na programu právě probíhající 19. schůze Poslanecké sněmovny. Její druhé čtení zařadili poslanci na dnešní den. Třetí čtení tohoto návrhu proběhne pravděpodobně příští týden. Pokud Sněmovna novelu schválí, dostane ji k posouzení Senát.
Text nálezu najdete zde.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.