Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění

Senát dnes jako první bod programu své 9. schůze schválil novelu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kterou se mimo jiné sníží doplatky na léky dětem a seniorům. U dětí a seniorů se také rozšíří seznam očkování hrazených státem. Novela nyní bude odeslána k podpisu prezidentovi a s výjimkou některých ustanovení nabude účinnosti 1. ledna 2018.

Novelou zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, se od příštího roku sníží limit pro doplatky za léky. Po překročení stanoveného limitu zdravotní pojišťovny pacientům vracejí peníze, které zaplatili jako doplatky za léky. Nyní jsou pacientům vraceny doplatky až po překročení limitu 2500 korun. Od ledna 2018 bude tento roční limit snížen pro děti do 18 let a seniory od 65 let ze současných 2500 na 1000 korun a u seniorů nad 70 let dokonce na 500 korun.
Seznam hrazených očkování se rozšiřuje u seniorů o další v současné době používaný druh vakcíny proti pneumokokům, protože dosud byl hrazen jen jeden druh této vakcíny. Seznam hrazených očkovacích látek pro očkování pojištěnců nad 65 let věku proti pneumokokovým infekcím bude nově schvalovat a formou sdělení ve Sbírce zákonů zveřejňovat Ministerstvo zdravotnictví. U dětí bude nově hrazeno očkování proti papilomavirům nejen dívkám, ale i chlapcům.
Dále novela reaguje na evropský zákaz používání amalgámových zubních výplní, a to tak, že nově budou dětem, těhotným a kojícím ženám hrazeny plomby ze skloionomerního cementu.
Rozšíří se také pravomoci praktických lékařů při předepisování některých léků, které jsou nyní hrazeny pojišťovnou jen v případě, že je předepíše nikoliv praktický lékař, ale specialista.
Novelou se také do zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, vkládá definice hospiců, které poskytují zdravotní služby nevyléčitelně nemocným pacientům v terminálním stavu ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu nebo ve vlastním sociálním prostředí pacienta.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.