Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o České obchodní inspekci

Dalším zákonem, který 1. srpna podepsal prezident Miloš Zeman, je novela zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Novela mimo jiné umožní kontrolorům České obchodní inspekce používat při některých akcích skrytou identitu. Novela nabude účinnosti 1. listopadu 2017.

Použití skryté identity neumožní novela automaticky všem kontrolorům České obchodní inspekce (ČOI). Krycí doklady budou jednorázově používány např. při akcích, kde by odhalení pravé identity zhatilo účel návštěvy. Typicky jde o předváděcí akce tzv. šmejdů, na nichž je před vstupem vyžadován občanský průkaz. Dalším důvodem je ochrana inspektorů ČOI, v minulosti se totiž po kontrolních akcích, při nichž museli použít své doklady (zastavárny, autobazary) stalo, že následně byli zastrašováni. Krycí doklady budou evidovány a přidělovány na konkrétní akci, po které budou vráceny, využívat je budou jen speciálně vyškolení inspektoři.
Novela zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, také umožní inspektorům ČOI vstupovat do uzamčených prostor podnikatele při podezření, že prodává nebezpečné zboží nebo padělky. Tento institut bude využíván např. při kontrole tržnic v příhraničních oblastech, kde se stávalo po rozšíření informace o návštěvě ČOI se prodejci rozprchli a stánky uzamkli, kontrola tak nemohla být provedena.
Dále novela upřesňuje mechanismus kontrolních nákupů z hlediska použití peněz, nově bude zákonnou povinností prodávajícího vrátit zaplacenou cenu při vrácení nepoškozeného zboží z kontrolního nákupu. ČOI získá také snadnější přístup k informacím o e-shopech a jejich provozovatelích, povinnost poskytnout potřebné informace bude mít nově např. majitel webhostingových služeb.
Opozice novelu, která v nejbližších dnech vyjde ve Sbírce zákonů a účinnosti nabude 1. listopadu 2017, kritizuje, protože údajně z inspektorů ČOI dělá novou složku policie a představuje další omezení svobod.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.