Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o obecní policii

Jedním ze zákonů, které na začátku tohoto měsíce podepsal prezident Miloš Zeman, je i novela zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii. Novelou se mimo jiné snižuje věková hranice pro nástup k obecní policii. Strážníci také budou smět pomáhat při krizových stavech i mimo svůj region. Novela vyjde v nejbližších dnech ve Sbírce zákonů, účinnosti nabude 1. ledna 2018.

Podle novely zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, dostanou možnost nastoupit k obecní policii již osmnáctiletí uchazeči, v současné době je věková hranice stanovena na 21 let. Podmínkou zůstává maturitní zkouška, prakticky se tak na pozice strážníků budou moci hlásit uchazeči ve věku 19 let. Se zbraní budou strážníci sloužit až od 21 let, kdy je možné získat zbrojní průkaz pro výkon povolání. Stejně tak právo přednostní jízdy s vozidlem se zapnutým majákem zůstává omezeno věkovou hranicí 21 let. Novela má vyřešit nedostatek lidí u městských a obecních policií, i když mladí strážníci budou muset do 21 let sloužit beze zbraně a bez možnosti použít vozidlo s majákem.
Novelou se také prodlužuje interval pro pravidelné přezkušování strážníků, a to ze současných tří let na pět let. Při krizových stavech, velkých společenských a sportovních událostech nebo demonstracích bude možné uzavřít s obecní policií smlouvu o výpomoci v jiných obcích než v regionu, kde daná obecní policie sídlí.
Navrhované omezení kompetence pro měření rychlosti vozidel jen na domovskou obec strážníků se nakonec do finálního znění novely nedostalo. Celá novela nabude účinnosti 1. ledna 2018.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.