Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přechod na DVB-T2

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím závěrečném čtení schválila novelu zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, která mimo jiné řeší přechod na nový digitální televizní standard DVB-T2. Pro diváky bude nový standard znamenat vyšší kvalitu, lepší obraz i zvuk, ale také nákup nového přístroje. K ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T dojde nejpozději 1. února 2021. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

Novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, byla schválena v rekordně krátké době a téměř v původní podobě, jak byla předložena vládou. Kromě zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, se novelou mění také zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi.
Přechod na nový digitální televizní standard DVB-T2 umožní vysílání většího množství programů na menším množství frekvencí. Vzroste počet celoplošných multiplexů ze současných čtyř na šest a vysílání bude ve vyšší kvalitě. Přechod na nový standard je nutný i proto, že všechny členské země EU musí do roku 2020 uvolnit televizní pásmo 700 MHz pro mobilní sítě. Přechod by měl být dokončen do roku 2021, přičemž termín ukončení stávajícího vysílání stanoví vláda. Nejzazším termínem, který může vláda pro vypnutí vysílání ve stávajícím formátu stanovit, je 1. únor 2021. Přechod na DVB-T2 bude pro diváky, kteří signál nepřijímají satelitem nebo kabelem, znamenat nákup nového televizoru nebo set-top boxu, které příjem signálu v novém standardu umožní. České domácnosti za přechod na DVB-T2 zaplatí podle odhadů asi 5 miliard korun.
Česká televize bude muset podle novely při vysílání zahraničních dabovaných filmů nebo seriálů nabízet jako alternativu také původní znění s titulky.
Novela se také zabývá mobilními operátory, zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a má lépe ochránit spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Zvýšit se mají pokuty udělované operátorům, a to až na 10 % z obratu firmy. Lhůta pro změnu operátora se zkracuje ze současných 42 dní na deset dnů a výpovědní lhůta u služeb elektronických komunikací bude činit maximálně 30 dní. Operátoři už nebudou moci změnit smlouvu bez souhlasu uživatele. Přestože novela neobsahuje opatření, která by měla přímý vliv na ceny mobilních dat, vláda se domnívá, že alespoň zvýší tlak na snížení stávajících cen.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.