Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Na Velký pátek obchody nezavřou

Velký pátek i Velikonoční pondělí jsou svátky a zároveň dny pracovního klidu, přesto na Velký pátek bude většina velkých obchodů otevřená, zatímco o Velikonočním pondělí budou muset obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních zavřít. Od loňského roku totiž platí zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který reguluje otevírací dobu velkých obchodů o svátcích. Obchody ale nemusí mít zavřeno o všech svátcích, zákon výslovně uvádí jen konkrétních sedm svátků v roce.

Velký pátek byl mezi svátky zařazen novelou č. 359/2015 Sb., kterou se změnil zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu (psali jsme zde). Poprvé byl Velký pátek dnem pracovního klidu vloni, jeho zařazení mezi svátky je důležité pro křesťany, ale i pro všechny rodiny s dětmi, protože žáci základních škol a studenti středních škol mají v tento den již řadu let prázdniny a rodičům tak další den pracovního klidu pomůže vyřešit problém s hlídáním dětí.

Omezení prodejní doby pak přinesl zcela nový zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který nabyl účinnosti 1. října 2016 (psali jsme zde) a velikonočních svátků se tak letos bude týkat poprvé. Obchody ale budou zavřené jen o Velikonočním pondělí, protože i když Velký pátek již v době přijetí zákona o prodejní době byl svátkem a dnem pracovního klidu, do seznamu svátků v tomto zákoně zařazen nebyl.
Zákon č. 223/2016 Sb. nařizuje zavření obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních jen v těchto sedmi dnech v roce: 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosinec. Omezena je také prodejní doba na Štědrý den, kdy musí být obchody zavřené od 12,00 hodin do 24,00 hodin. Výjimku z povinnosti uzavřít prodejny dostaly lékárny a čerpací stanice a dále také obchody na letištích, v nemocnicích a na nádražích, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy. Podle § 2 zákona se omezení prodejní doby vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven určených k obchodování s použitým zbožím a také na provozy určené ke sběru a výkupu odpadů, a to ve všech případech, i když je prodejní nebo výkupní plocha menší než 200 metrů čtverečních. Česká obchodní inspekce, která na dodržování zákona dohlíží, zveřejnila na svých webových stránkách souhrn nejčastějších dotazů a odpovědí, v nichž vykládá některé konkrétní pojmy, jako např. velikost prodejní plochy, prodej zboží, výdej zboží apod.

Související články:
Velký pátek je svátkem
Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.