Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna schválila vyšší podporu rodin s dětmi

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím závěrečném čtení schválila novelu zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, která obsahuje zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Díky tzv. prorodinnému balíku se rozšíří okruh rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě. Rodiče dostanou možnost rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku a pro rodiče vícerčat se příspěvek zvýší. Vzroste také daňová sleva na první dítě. Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident republiky.

Přídavky na děti
Novela zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, rozšiřuje okruh rodin, které budou mít nárok na přídavky na děti. Nově by na přídavky měly dosáhnout rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima, v současné době je nárok limitován příjmy do výše 2,4 násobku životního minima. Pro rodiny, v nichž alespoň jeden z rodičů pracuje nebo má jiné příjmy nejméně na úrovni životního minima, se také o 300 korun měsíčně zvýší vyplácené částky přídavků. V těchto případech se přídavky zvýší na 800, 910 nebo 1000 korun měsíčně podle věku dítěte.

Rodičovské příspěvky
Novela pomůže zejména rodičům vícerčat, pro které se celkový objem rodičovského příspěvku zvýší ze současných 220 tisíc korun na 330 tisíc korun. Ruší se také horní hranice čerpání rodičovského příspěvku, která dosud činila 11500 korun měsíčně. Nově bude možné rodičovský příspěvek čerpat až do výše 70 % vyměřovacího základu, tedy hrubého měsíčního příjmu rodiče. Rodiče s vyššími příjmy by se tak mohli při maximálním čerpání příspěvku vrátit do zaměstnání již po šesti měsících.

Sleva na první dítě
Součástí novely je také změna zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, kterou se zvyšuje daňová sleva na první dítě o 150 korun měsíčně. Ročně tak bude možné na první dítě odečíst z daní 15204 korun místo současných 13404 korun.

Další změny
Studenti denní formy doktorandského studia, kteří jsou starší než 26 let, budou nově zařazeni mezi tzv. státní pojištěnce, zdravotní pojištění tak za ně bude platit stát. Zvýšit by se měly také odměny pro pěstouny.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.