Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Občanské průkazy s čipem

Jedním ze zákonů, které Poslanecká sněmovna schválila na konci minulého týdne ve třetím závěrečném čtení, je i novela zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech. Novela mimo jiné obsahuje plošné zavedení občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem. Předlohu nyní dostane k projednání Senát, účinnosti by měla novela nabýt rok po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Nyní jsou občanské průkazy s čipem vydávány na žádost a jsou zpoplatněny částkou 500 korun. Díky novele, kterou se mění zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, a některé další související zákony, budou občanské průkazy s elektronickým kontaktním čipem vydávány plošně všem občanům, a to zdarma. Průkazy s čipem by měly lidem umožnit přihlášení do vybraných systémů státní správy a vyřízení některých záležitostí z domu bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Čip by měl také obsahovat elektronický podpis, jehož zřízení ale zůstane zpoplatněno. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že již byla otestována komunikace s Českou správou sociálního zabezpečení ohledně sociálních dávek a připravuje se test komunikace s Generálním finančním ředitelstvím pro oblast daní.
Novela zákona č. 328/1999 Sb. také přináší možnost zkrátit za příplatek lhůty pro vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu. Občanské průkazy s čipem budou vydávány zdarma ve standardní lhůtě, tj. do 30 dnů. Za vydání občanského průkazu do 24 hodin je stanoven příplatek 1000 korun, za vydání do pěti dnů 500 korun. Pro děti mladší 15 let jsou příplatky ve výši 500 korun za vydání do 24 hodin a 300 korun za vydání občanského průkazu do pěti dnů.
Za expresní vydání cestovního pasu budou ale příplatky mnohem vyšší. Za pas vydaný do 24 hodin bude podle novely příplatek činit 6000 korun, za vydání do pěti dnů pak 3000 korun. Pro děti do 15 let budou příplatky za vydání pasu do 24 hodin 2000 korun a do pěti dnů 1000 korun. Cena za standardní vydání cestovního pasu do 30 dnů zůstane stejná - 600 korun pro dospělé a 100 korun pro děti.
Prodloužit by se také měla platnost občanských průkazů pro občany nad 70 let věku, a to na 35 let.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.