Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

EET: Informační oznámení

Poplatníci, kteří začnou již od příštího týdne, případně v některé z dalších fází EET, evidovat své tržby, mají ze zákona povinnost upozornit na tuto skutečnost své zákazníky. Podle zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, musí každý podnikatel vyvěsit na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, informační oznámení obsahující zákonem stanovený text.

Informační povinnost vůči zákazníkovi ukládá poplatníkům § 25 zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb. Podnikatel evidující tržby je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci. Informační oznámení je poplatník povinen umístit i na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby. Kde přesně na webu musí být informace uvedeny, zákon neurčuje. 
Finanční správa uveřejnila na webových stránkách www.etrzby.cz vzory informačního oznámení, které musí být podle zákona o evidenci tržeb vyvěšeno v provozovnách evidujících tržby. Podnikatelé mohou použít i oznámení vlastní výroby, pokud bude obsahovat zákonem stanovený text. Cílem oznámení je informovat zákazníka, že daný podnikatel je povinen mu vydat účtenku. Zákazník se také dozví, v jakém režimu jsou tržby evidovány, a může si ověřit, že podnikatel tržbu zaevidoval u správce daně.
Informační oznámení musí povinně obsahovat text ve znění: "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.", pokud poplatník eviduje tržby v běžném režimu, nebo text ve znění "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.", pokud poplatník v tomto konkrétním pokladním místě eviduje tržby ve zjednodušeném režimu.
Pokud úředníci z finančního úřadu nebo z celní správy zjistí, že povinné informační oznámení na provozovně chybí, bude poplatníkovi hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Související články:
Elektronická evidence tržeb
EET: První fáze - upřesnění
EET: Institut závazného posouzení
EET: Spuštění první fáze

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.