Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Janotův balíček: Spotřební daně

Podstatnou součástí úsporného balíčku je i změna zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Ty od 1. 1. 2010 vzrostou u benzínu, lihu, piva a cigaret. Příjmová část státního rozpočtu se tím navýší o 10 miliard korun.

Pohonné hmoty
Benzín a nafta jsou zdaněny spotřební daní z minerálních olejů. Sečteme-li DPH a spotřební daň, tvoří daně více než polovinu ceny benzínu.  Od 1. 1. 2010 stoupne spotřební daň o 1,- Kč na 1 litr benzínu nebo nafty. Prodejci již avizovali nutnost zvýšení konečné ceny a zároveň se obávají ztráty konkurenceschopnosti. Především u tranzitujících dopravců byla dosud nižší cena pohonných hmot důvodem, proč během přejezdu země v Česku natankovat. Nejvíce se zvýšení spotřební daně obávají dopravci, podle nich bude mít nárůst cen přeprav zboží za následek růst spotřebitelských cen u většiny zboží.

Líh
Sazba spotřební daně z lihu se zvyšuje o 2000,- Kč/hl etanolu, u lihu v destilátech z pěstitelského pálení o 1000,- Kč na 1 hektolitr. Předpokládá se růst ceny o 5 Kč na půllitr 40 % lihoviny, včetně DPH.

Pivo
Základní sazba u spotřební daně z piva se zvyšuje z 24 Kč/hl na každé celé procento extraktu původní mladiny na 32 Kč/hl, tedy o polovinu. U malých nezávislých pivovarů se daň navyšuje adekvátně u jednotlivých skupin podle výroby piva v hektolitrech ročně. V nejmenší velikostní skupině vzroste daň o třetinu.
Celkově se předpokládá růst ceny o 0,50 Kč na půllitr 10° piva.

Cigarety
Zvyšuje se daň z cigaret, tabáku ke kouření a ostatního tabáku. Sazba spotřební daně u doutníků a cigarillos zůstává nezměněna. Cena cigaret se zvedne o 3,- Kč na krabičku. Nejlevnější cigarety na trhu budou stát 61,- Kč. Sazba daně z tabáku ke kouření a ostatního tabáku se zvyšuje o 60 Kč/kg.
Daně z cigaret představují 82 procent z jejich celkové ceny, tak vysokou sazbu nemá žádné jiné zboží.
Zatímco zvýšení DPH na tabákové výrobky z nynějších 19 na 20 procent začne platit od 1. 1. 2010, spotřební daň na cigarety se zvedne až od 1. února. Důvodem je, že spotřební daň lze zvýšit až čtyři měsíce poté, co její novela vyjde ve Sbírce zákonů. Do konce března se budou doprodávat zásoby krabiček se starými kolky a v dubnu s největší pravděpodobností už nepůjde nikde v ČR sehnat cigarety za dnešní ceny, ale jen o tři koruny dražší, oznámil zástupce jedné z největších tabákových firem.
Výrobci navíc předpokládají, že koncem příštího roku sami zvednou cenu cigaret o jednu až dvě koruny na krabičku.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.