Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Velké obchody budou mít 28. října zavřeno

Státní svátek 28. října 2016 bude prvním svátkem, kdy se obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních budou muset podřídit novému zákonu č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, a své prodejny uzavřou. Česká obchodní inspekce, která bude na dodržování zákona dohlížet, zveřejnila na svých webových stránkách souhrn nejčastějších dotazů a odpovědí, v nichž vykládá některé nové pojmy.

Zcela nový zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, vyšel ve Sbírce zákonů 20. července 2016 a účinnosti nabyl prvním dnem třetího měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, tedy 1. října 2016. Zítřejší státní svátek 28. října je tedy prvním dnem, kdy bude platit zákaz prodeje podle tohoto nového zákona. Zákon č. 223/2016 Sb. nařizuje zavření obchodů s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních v těchto sedmi dnech v roce: 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosinec. Omezena bude také prodejní doba na Štědrý den, kdy budou muset být obchody zavřené od 12,00 hodin do 24,00 hodin. Výjimku z povinnosti uzavřít prodejny dostaly lékárny a čerpací stanice a dále také obchody na letištích, v nemocnicích a na nádražích, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy. Podle § 2 nového zákona č. 223/2016 Sb. se omezení prodejní doby vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven určených k obchodování s použitým zbožím a také na provozy určené ke sběru a výkupu odpadů, a to ve všech případech, tedy i pokud je prodejní nebo výkupní plocha menší než 200 metrů čtverečních.
Za nedodržení zákazu prodeje o výše uvedených svátcích bude možné uložit pokutu až do výše 1 milionu korun, pokud by se takový správní delikt opakoval, může být pokuta zvýšena až na 5 milionů korun. Podle § 3 odst. 3 zákona je dozorovým orgánem Česká obchodní inspekce (ČOI), jejíž inspektoři se tak zítra poprvé vydají do terénu kontrolovat dodržování zákazu prodeje. ČOI již předem upozornila, že nebude tolerovat účelové obcházení zákona a na svých webových stránkách zveřejnila výklad a upřesnění některých konkrétních pojmů, jako např. velikost prodejní plochy, prodej zboží, výdej zboží apod.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.