Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Úplné otevření německého a rakouského trhu práce

1. května 2011 padnou poslední zábrany pro vstup českých firem, zaměstnanců i živnostníků na německý a rakouský pracovní trh. Německo a Rakousko jako jediné země EU využily maximální možnou dobu sedmiletého přechodného období v oblasti volného pohybu pracovníků pro občany osmi zemí, které do EU vstoupily v roce 2004. Kromě Čechů se tak Německo a Rakousko otevírá i Polákům, Maďarům, Slovákům, Slovincům, Litevcům, Lotyšům a Estoncům. Bude tak odstraněna poslední bariéra, která odlišovala občany ČR od ostatních členů EU.

Češi a občané dalších sedmi zemí, které do Evropské unie vstoupily 1. 5. 2004, již nebudou od 1. května letošního roku v Německu a Rakousku potřebovat pracovní povolení. Pro české firmy budou platit stejné podmínky jako pro všechny ostatní členské státy EU. České podniky se budou moci ucházet o zdejší zakázky, včetně toho, že při jejich realizaci budou zaměstnávat své české pracovníky. Také agentury práce budou moci nabízet české pracovní síly do těchto dvou zemí. Zároveň ale budou muset zaměstnavatelé českým zaměstnancům vyplácet mzdy, které nebudou nižší než místní minimální mzdy. Ty nejsou dané zákonem, ale kolektivními smlouvami, které jsou uzavřeny zvlášť pro jednotlivé profese.
Původně byl důvodem pro aplikaci dlouhého přechodného období strach z nadměrného přílivu českých a dalších pracovníků z východních zemí. Dnes ale Němci hovoří o tom, že dlouhým bráněním volnému přístupu pracovních sil ze střední a východní Evropy na svůj trh promarnili šanci. Na stovky tisíc volných pracovních míst nutně potřebují zaměstnance a doufají v příchod asi 140 tisíc pracovníků z východu. Jenže německý pracovní trh už pro Čechy není tak atraktivní, jako před sedmi lety. Česká koruna posílila a díky vysokým životním nákladům se již tolik nevyplácí odejít za prací. Vyšší migrace českých pracovníků se tak dá očekávat pouze v příhraničních oblastech. Němci přesto doufají, že díky Čechům a dalším pracovníkům dokážou zaplnit mezeru v nedostatkových oborech, kterými jsou především prodavači a personál obchodů, elektrikáři, pečovatelské služby, sociální pracovníci, zdravotní sestry, asistentky lékařů, maséři, administrativní pracovníci, skladníci, dopravní dělníci, personál v pohostinství, zámečníci, řidiči a pracovníci ve službách a reklamě.
V Rakousku jsou v současnosti nejhledanějšími profesemi pomocné dělnické práce, personál v pohostinství, obchodníci, prodavači a personál obchodů, kuchařky, kuchaři a kuchyňský personál, zdravotnická povolání, veškeré stavební profese, zámečníci, strojaři, klempíři, elektrikáři, instalatéři, malíři, pokrývači a obecně všichni řemeslníci. Rakousko by uvítalo příchod asi 16 tisíc nových pracovníků.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.