Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zvláštní území EU - souostroví Alandy

Finské souostroví Alandy je tvořeno více než 6500 ostrovy a útesy nacházejících se v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Obydlených je jen 60 ostrovů. Ačkoli z hlavního ostrova Aland je to blíž do Švédska než do Finska a švédština je jedinou úřední řečí celého souostroví, jsou Alandy finskou provincií.

Původními majiteli ostrovů byli Švédové a od roku 1809 do roku 1917 patřily Rusku. Součástí Finska se staly v roce 1917, ale spory se Švédskem o toto území probíhaly dál. Ukončilo je až rozhodnutí Společnosti národů, která Alandy prohlásila finskou autonomní demilitarizovanou oblastí, kterou zůstaly dodnes. Obyvatelé ostrovů jsou proto osvobozeni od služby ve finské armádě.
Alanďané mají vlastní třicetičlenný parlament, osmičlennou vládu a ve většině oblastí si rozhodují sami. Finsku zůstala mezinárodní politika, občanské a trestní právo, soudní systém a právo vybírat na ostrovech daně, které se ovšem po projití finským státním rozpočtem poctivě vracejí zpět na Alandy. Ostrovy mají vlastní vlajku a vydávají vlastní poštovní známky. Úřední řečí je švédština, úřední měnou ale euro. Ve vztahu k EU jsou Alandy součástí Schengenského prostoru, ale nejsou členy celní unie a jsou vyňaty z unijního daňového systému.
Ojedinělé je místní domovské právo, které lze získat narozením na ostrovech, pokud tímto právem disponuje alespoň jeden z rodičů. Ostatní mohou o domovské právo žádat po 5 letech pobytu na Alandách s podmínkou dostatečné znalosti švédštiny. Ale při delším než pětiletém pobytu mimo území ostrovů přijde o domovské právo i rodilý Alanďan. Pouze držitel domovského práva může na Alandách vlastnit nemovitost, podnikat, volit a být volen. EU to kupodivu toleruje.
Obyvatelé se většinou živí zemědělstvím, rybolovem a lodní dopravou. Na ostrovy také přijíždějí až 2 miliony turistů ročně, což významně pozvedá místní ekonomiku. Podnebí je zde mírné oceánské s průměrnou roční teplotou kolem 6°C a povrch ostrovů je převážně rovinatý. Ostrovy jsou propojeny dobře koordinovaným systémem mostů a trajektů, takže pohyb po téměř 900 km dlouhé silniční síti je bezproblémový. Zvláštností je, že silnice jsou červené, protože do asfaltu se přidává místní nerost granit.
Hlavní město Mariehamm je zároveň jediným městem na ostrovech a žije v něm více než 40 % ze všech asi 27 tisíc obyvatel Aland.

        
   
        

Související články:
Zvláštní území EU - Campione d'Italia
Zvláštní území EU - Livigno
Zvláštní území EU - Hora Athos
Zvláštní území EU - Büsingen
Zvláštní území EU - Helgoland
Zámořská území Evropské unie - úvod

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.