Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zvláštní území EU - Campione d'Italia

Město Campione d'Italia a část italských vod Luganského jezera jsou zvláštním typem daňového ráje. Tato italská enkláva na švýcarském území kombinuje přijatelné podmínky Evropské unie pro cizince hlásící se k trvalému pobytu a výhodné podmínky pro podnikání, které nabízí Švýcarsko.

Jezero Lugano leží v Lombardských Alpách ve švýcarském kantonu Ticino. Jezero několika výběžky zasahuje do sousední Itálie, město Campione a část vodní plochy v jeho blízkosti však leží plně uvnitř švýcarského území, a přesto patří Itálii. Jezero je velmi členité a díky středomořskému klima láká mnoho turistů.
Město Campione založili už v prvním století před naším letopočtem Římané. V 8. století získalo město milánské arcibiskupství a pod jeho vládou se nacházelo až do 16. století, kdy ho papež Julius II. předal jako součást okolního kantonu Švýcarsku. Milánský arcibiskup se ale o Campione soudil a spor vyhrál. Koncem 18. století se město stalo součástí Rakouska a v roce 1861 se definitivně vrátilo Itálii. Benito Mussolini pak později k názvu pro jistotu připojil dovětek d'Italia. 
Dnes je město Campione proslulé především svými kasiny. Trvale zde žijí necelé 3 tisíce obyvatel, z nichž asi 40 % jsou cizinci, jimž místní úřady vycházejí při udělování povolení k pobytu vstříc. Jedinou podmínkou je skutečné bydliště v Campione, což díky malé rozloze a velmi vysokým cenám není levná záležitost. Životní úroveň plně odpovídá okolnímu Švýcarsku a také se zde platí švýcarským frankem.
Daňovým rájem je Campione pouze pro fyzické osoby, které nejsou italskými státními příslušníky. Campione totiž každé tři roky vyhlašuje zcela zvláštní směnný kurz mezi eurem a švýcarským frankem. Ten je výrazně výhodnější a při jeho použití je vypočítaný příjem v eurech nižší než při aplikaci běžného kurzu. Běžnou italskou daní je pak ale daněn tento fiktivní pomocí speciálního kurzu vypočítaný nižší příjem. Vysoký příjem ve švýcarských francích je tedy zdaněn jako výrazně nižší příjem v eurech. Reálně zaplacená daň opravdu neodpovídá vysokému příjmu ve francích. Speciální směnný kurz ale nelze použít na společnosti, vztahuje se pouze na fyzické osoby. Campione navíc nepatří do celního území EU, bezcelní zóna láká k levným nákupům a hrám hazardních her. Zároveň lze využít všech italských smluv o zamezení dvojího zdanění.
Pro finančně dobře situované fyzické osoby je tak Campione daňovým rájem využívajícím speciálního kurzu, všech výhod EU a nadstandardních švýcarských služeb včetně pověstných perfektně fungujících bank.

      
Související články:
Zvláštní území EU - Livigno
Zvláštní území EU - Hora Athos
Zvláštní území EU - Büsingen
Zvláštní území EU - Helgoland
Zámořská území Evropské unie - úvod

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.