Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zákaz nových syntetických drog prošel Senátem

Hned jako první bod své 7. schůze schválil včera Senát novelu zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Novela zařazuje na seznam zakázaných látek více než tři desítky nových syntetických drog. Návrh schválilo 67 z 69 přítomných senátorů. Pokud normu podepíše prezident, měla by platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, s největší pravděpodobností tedy ještě v dubnu.

Poslanecký návrh novely zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, přišel do Senátu osobně představit jeden z jeho autorů poslanec Pavel Bém (ODS) a přinesl senátorům ukázky balíčků s novými drogami, které se nyní prodávají především na severu Moravy. Syntetické drogy se legálně prodávají jak v kamenných tak v internetových obchodech např. ve formě upomínkových předmětů. Na českém trhu se syntetické drogy rozšířily po jejich zákazu v Polsku. Jde o syntetické akanbinoidy a amfetaminy, které jinak nemají žádné medicínské využití. Novela také doplňuje seznam látek, se kterými mohou nakládat pouze oprávněné osoby pro lékařské nebo veterinární účely. Nově tak bude přísnějšímu režimu z důvodu možného zneužití podléhat např. anestetikum ketamin.
Novela byla ve Sněmovně schválena ve zrychleném režimu již v prvním čtení a Senát ji také projednal přednostně. Do budoucna se uvažuje o možnosti doplňovat seznam zakázaných látek vyhláškou ministerstva zdravotnictví nebo nařízením vlády, aby se celý proces zrychlil a na výskyt nových typů drog bylo možné reagovat pružněji.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.