Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zvláštní území EU - Livigno

Italské vysokohorské lyžařské středisko Livigno leží v italských Alpách, v nadmořské výšce 1800 m. n. m., v náhorní kotlině na pomezí Švýcarska a Itálie. Svou nadmořskou výškou patří mezi nejvýše položená celoročně obývaná místa v Alpách. Už od roku 1805 je Livigno bezcelní zónou.

Výsadu bezcelní zóny, která je uznávaná dodnes, udělil Livignu už císař Napoleon Bonaparte, a to pro velmi špatnou dostupnost tohoto malého horského italského městečka. Kvůli své nadmořské výšce bývalo Livigno nedostupné a zcela odtržené od světa celých šest měsíců v roce. Ještě v padesátých letech 20. století to byla malá zastrčená vesnice, do které v zimě nevedla žádná silnice. Teprve koncem šedesátých let minulého století byl dokončen jednosměrný tunel Munt la Schera, který umožnil celoroční příjezd do Livigna ze Švýcarska. Tím nastal prudký rozvoj do té doby chudého Livigna. Dnes má městečko asi 5 tisíc stálých obyvatel a žije pouze z turistiky, statut bezcelní zóny mu ale zůstal. Neplatí se zde také DPH ani jiné spotřební daně. Bezcelní zóna pochopitelně přidává městečku na popularitě a turisté zde rádi nakupují alkohol, cigarety, parfémy, sportovní vybavení a v neposlední řadě pohonné hmoty na cestu domů.
Pro milovníky zimních sportů nabízí Livigno 115 km sjezdovek různé obtížnosti až do nadmořské výšky téměř 3000 m. Středisko leží v 12 km dlouhém údolí, je zde stálé počasí, dostatek sněhu a hodně slunečních paprsků po celou dlouhou zimní sezónu.
Přes všechny komerční zájmy si ale Livigno zachovává svůj původní charakter. Zdejší architektura je památkově chráněná a další rozvoj se jí musel citlivě přizpůsobit. Hotely mohou být maximálně čtyřpatrové a tak se většina garáží, diskoték, klubů, obchodů a wellnes center nachází v podzemí pod hlavní pěší zónou. Livigno je dnes moderní sportovní středisko, které turistům nabízí vše pro luxusní zimní dovolenou.

   
 
   
Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.