Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Potraviny na charitu

Ve Sbírce zákonů včera vyšla pod č. 180/2016 Sb. novela zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, která velkým obchodům s potravinami přináší novou povinnost předávat vyřazené nezávadné potraviny k rozdělení mezi sociálně potřebné. O novele jsme také psali v tomto článku v souvislosti se zavedením varovných fotografií na cigaretách. Novela č. 180/2016 Sb. nabude účinnosti s několika výjimkami 7. září 2016.

Předávání vyřazených potravin
Podle  novely č. 180/2016 Sb. budou muset prodejci s obchodní plochou větší než 400 metrů čtverečních povinně věnovat vyřazené potraviny humanitárním společnostem. Půjde např. o potraviny s deformovaným obalem nebo potraviny, které jsou nepřesně či nedostatečně označeny. Obchody budou muset potraviny bezplatně předávat prostřednictvím tzv. potravinových bank, které je budou bezplatně shromažďovat, skladovat a přidělovat humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc klientům sociálních služeb. Za nedodržení této povinnosti bude hrozit sankce až ve výši 10 milionů korun.

Reklama
Díky novele č. 180/2016 Sb. se také zpřesní označování potravin v reklamě. Pokud bude reklama jakýmkoliv způsobem naznačovat, že jde o českou potravinu, bude muset taková potravina mít jasně daný český původ podle zákona o potravinách. V praxi se to bude týkat reklam, kde bude u potraviny odkaz na její český původ, a to slovně nebo např. symbolem státní vlajky, mapkou republiky, zobrazením lvíčka nebo jiným návodným způsobem. Takové označení bude možné jen u potravin, které v případě jednosložkových výrobků (např. mléko) jsou stoprocentně získány a zpracovány na území ČR a u vícesložkových potravin (např. salám) obsahují nejméně 75 % surovin původem z ČR.
Další změnou z oblasti reklamy, kterou novela přináší, je zákaz vysílání televizní reklamy na potravinové doplňky na podporu sexuální výkonnosti v čase od 6:00 hodin do 22:00 hodin. Omezení dosud platilo pouze na erotické služby a výrobky, nyní se rozšiřuje i na přípravky na podporu erekce.

Konec seznamů u vchodů do prodejen
Novela č. 180/2016 Sb. také ruší stávající povinnost obchodních řetězců zveřejňovat u vchodu seznam pěti zemí, z nichž odebírají největší část svého sortimentu. Povinnost, o níž jsme vloni v lednu při jejím zavádění psali v tomto článku, nepřinesla očekávaný efekt, kterým mělo být zvýšení informovanosti spotřebitelů. Seznamy totiž obsahovaly země, v nichž mají dodavatelé největšího množství potravin sídlo, nikoliv země, ze kterých potraviny skutečně pocházejí.

Související článek:
Varovné obrázky na cigaretách

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.