Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě

Ve Sbírce zákonů byl minulý týden, konkrétně 20. července 2016, zveřejněn zcela nový zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Zákon, který poslanci ve Sněmovně zřejmě nedopatřením schválili ve značně omezené podobě, senátoři následně znovu rozšířili do jeho původní podoby. Poslanecká sněmovna ho nakonec schválila ve znění senátního pozměňovacího návrhu, tedy v původní podobě s širším omezením pracovní doby. Podle nového zákona č. 223/2016 Sb. tak velké obchody budou mít od letošního října zavřeno o sedmi státních svátcích v roce.

Úplně na počátku legislativního procesu stál původní senátní návrh zákona, který počítal se sedmi svátky, o nichž mělo být zavřeno v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Při schvalování pozměňovacích návrhů v Poslanecké sněmovně, ale poslanec - zpravodaj zřejmě nedopatřením uvedl, že se bude hlasovat o rozšíření, a to právě u návrhu, který snižoval počet svátků ze sedmi na tři. Poslanci tak částečně omylem schválili redukovanou verzi zákona, podle které měly být obchody zavřené jen 1. ledna, 25. a 26. prosince a také na Štědrý den od 14,00 do 24,00 hodin. Senátoři vyslyšeli přání části poslanců a zákon do Sněmovny vrátili s pozměňovacím návrhem, který stejně jako původní návrh nařizuje zavření obchodů v těchto sedmi dnech: 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosinec. Senátoři také rozšířili omezení prodejní doby na Štědrý den, a to tak, aby zavřeno bylo již od 12,00 hodin do 24,00 hodin. Omezení prodejní doby se týká obchodů s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, výjimku dostaly lékárny a čerpací stanice a dále také obchody na letištích, v nemocnicích a na nádražích.
Zákon č. 223/2016 Sb. v jeho konečné širší verzi prosazovali poslanci ČSSD, KDU-ČSL a také komunisté, kteří se již za svou chybu při prvním hlasování ve Sněmovně omluvili. Podle předpokladu všichni tito poslanci podpořili zákon ve znění senátního pozměňovacího návrhu. Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě tak byl nakonec schválen ve své prvotní širší podobě, i když k tomu došlo poněkud složitou cestou. Proti většímu omezení pracovní doby se po celou dobu stavěla většina poslanců Hnutí ANO, ODS, TOP 09 a Starostové.
Podle § 2 nového zákona č. 223/2016 Sb. se omezení prodejní doby vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven určených k obchodování s použitým zbožím a také na provozy určené ke sběru a výkupu odpadů, a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy. Za nedodržení zákazu prodeje o výše uvedených svátcích bude možné uložit pokutu až do výše 1 milionu korun, pokud by se takový správní delikt opakoval, může být pokuta zvýšena až na 5 milionů korun.
Zákon č. 223/2016 Sb. nabude účinnosti od prvního dne třetího měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy od 1. října 2016. Prvním svátkem, o němž budou mít velké prodejny zavřeno podle tohoto nového zákona, se tak stane letošní 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.