Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nový zákon o hazardních hrách

Ve Sbírce zákonů tento týden vyšel zcela nový zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, který do oblasti loterií a hazardu přináší výrazná omezení. Současně vyšly ještě další dva související zákony, a to nový zákon č. 187/2016 Sb., o dani z hazardních her a souhrnná novela č. 188/2016 Sb., kterou se změny z nových zákonů zavádějí do dvou desítek dalších předpisů. Trojice zákonů nabude účinnosti 1. ledna 2017.

Nový zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, nahradí od příštího roku stávající zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, tzv. zákon o loteriích. Nový zákon si klade za cíl omezit zejména patologické hráčství. Od 1. ledna 2017 by proto měly veškeré automaty začít mizet z běžných restaurací a přesouvat se výhradně do heren a kasin. Proces bude probíhat postupně tak, jak budou končit licence udělené podle současných pravidel. Z původního návrhu zákona č. 186/20169 Sb. bylo ale už v Poslanecké sněmovně odstraněno omezení, které zakazovalo otevřít hernu na vlakových a autobusových nádražích nebo v kulturních a sportovních zařízeních. Nová úprava tak bude dokonce benevolentnější než ta stávající a obce budou moci povolit otevření herny i v blízkosti školy, zdravotnického zařízení či kostela.
Celkově ale mají být pravidla výrazně přísnější a podle odhadů je nebude splňovat většina ze současných více než 7 tisíc kasin a heren. Ministerstvo financí bude nově vydávat jen základní licence, které osvědčí způsobilost žadatele a splnění všech požadavků včetně technologických. O otevření konkrétních heren pak vždy budou rozhodovat obce. Větší pravomoci získají zaměstnanci Celní správy, kteří budou smět vstupovat do heren, kontrolovat je a vymáhat sankce.
Ministerstvo financí zavede speciální rejstřík hráčů, který zabrání ve hře lidem, kteří pobírají příspěvek v hmotné nouzi, byl na ně vyhlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení nebo jim hraní zakázal soud. Rejstřík ale umožní i dobrovolný zápis. Sníží se také výše maximálních sázek v rámci jedné hry, a to v hernách na 100 korun a v kasinech a na internetu na 1000 korun.
Nový zákon č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, umožní při splnění stanovených podmínek podnikání zahraničních internetových sázkových firem v ČR, jejich činnost tak bude legalizována a bude podléhat regulaci a zdanění. Internetové stránky navíc budou muset být dostupné v českém jazyce a server se bude muset nacházet na území EU. Největší diskuse se v Poslanecké sněmovně a následně i v Senátu rozvířila kolem ustanovení, které umožní blokovat internetové stránky s nelegálním hazardem. Povinnost zajistit blokaci stránek uvedených na seznamu nepovolených internetových her připadne poskytovatelům připojení k internetu na území ČR.
Nový zákon č. 187/2016 Sb., o dani z hazardních her, pak zvyšuje zdanění hazardu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) původně navrhoval zavedení tří sazeb, nakonec ale zůstalo u dvou. U loterií a kurzových sázek zůstane sazba na současných 23 %, u technických her, tedy u automatů a videoloterijních terminálů, se sazba daně zvýší ze stávajících 28 % na 35 %.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.