Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Krize odsouvá termín zavedení eura v ČR

Kvůli zvýšení rozpočtových schodků se další rozšíření eurozóny posune minimálně o dva roky.

Přestože Česká republika dosud nestanovila oficiální datum přechodu na euro, mluvilo se o roku 2014. Tento termín se však díky krizi stal utopií a ekonomové se začínají přiklánět k roku 2018, či dokonce ještě pozdějšímu datu.
Podmínek pro vstup do eurozóny je několik a mluví se o nich jako o tzv. maastrichtských kritériích. Ta zahrnují např. srovnání cenové hladiny a úrokových sazeb, ale hlavně ekonomickou výkonnost. Jedno z pravidel jasně říká, že deficit státního rozpočtu nesmí přesahovat tři procenta HDP. Kandidátských zemí je v současné chvíli osm, v probíhající finanční krizi nesplní podmínky pro vstup sedm z nich. Jediné Bulharsko má deficit dokonce pod 1 % HDP. Schodky ostatních zemí stoupají většinou vysoko nad povolenou mez, v Lotyšsku dokonce nad 10 %.
Kandidátské země:
Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko
Po přijetí eura dlouhodobě volají především podnikatelé, jimž společná evropská měna přinese výhody jako levnější platební styk, stabilnější úrokové sazby, lepší orientaci v cenách a odstranění kurzových rizik. V současné situaci se však ekonomové domnívají, že koruna nám v krizi pomáhá. Koruna totiž posiluje, zatímco euro je fixováno na ostatní evropské země. I případ Slovenska naznačuje, že propad české ekonomiky by s eurem byl hlubší, než je dnes. Slovensko je poslední zemí, která přechod na euro stihla ještě před vypuknutím finanční krize a v současné chvíli doplácí na nutnost dodržování úrokových sazeb vyhlašovaných Evropskou centrální bankou.
Názor na přijetí eura není v České republice jednotný a žádná vláda doposud nevyhlásila jakékoliv konkrétní datum, nicméně přípravy technického rázu již probíhají delší dobu. Ministerstvo financí dokonce zavedlo bezplatnou infolinku a informační webové stránky. Kdy ale Česká republika skutečně přijme euro, na to v této chvíli nikdo nezná odpověď. Snad jen Ústav pro jazyk český AV ČR už má, co se týká eura, jasno. Označení společné evropské měny euro se píše s malým písmenem, je středního rodu a skloňuje se podle vzoru město.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.